Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
jarná soblahovská
Úvod  Občan  

Otázky a odpovede

Položte otázku:

Meno a priezvisko:
E-mail:
Text:
Otázka sa týka:
Odpoveď poslať aj na uvedený E-mail

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.


Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.

Odpovede Mesta Trenčín, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas Mestu Trenčín na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Trenčín si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.

Prosíme vás, aby ste si pred zadaním otázky prečítali Pravidlá používania služby Otázky a odpovede.

Zobraziť otázky a odpovede na tému:
Otázka od: M.Hola, 03.01.2011
Dobry den. Moja dcera bude mat v juli 3 roky a samozrejme by som ju chcela dat od septembra do skolky. Rada by som vedela ako a kedy bude prebiehat zapis do MS,ci ju mozem zapisat do ktorejkolvek MS v TN pokial mame trvaly pobyt v TN a co sa stane ak mi ju nevezmu do MS kde som podala prihlasku-bude mi automaticky ponuknute miesto v inej skolke alebo musim sama obehat ine skolky ci maju este volne miesta alebo uz potom nema sancu? Je mozne najst prihlasku do MS aj na nete? Dakujem
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín:

Oznam o presnom termíne centrálneho zápisu v materských školách na šk. rok 2011/2012 bude okolo 15.januára vyvesený vo všetkých materských školách a bude aj uverejnený na web stránkach mesta. Centrálny zápis bude v období od 15.2. do 15.3.2011. Jednotlivé časti mesta a materské školy budú mať určené dni centrálneho zápisu, kedy  rodičia prinesú žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy. Ihneď na zápise sa dozvedia, či je miesto v ich vybratej MŠ, prípadne im bude ponúknuté miesto vo vedľajšej alebo blízkej materskej škole. Prednosť budú mať opäť rodičia s trvalým pobytom v Trenčíne a pracujúci rodičia. Nakoľko môžeme konštatovať, že boli všetci rodičia uspokojení v minulom šk. roku, v rámci prognózy počtu odchádzajúcich detí do ZŠ môžeme predpokladať, že i tento rok uspokojíme väčšinu rodičov.

Otázka od: Andrea Balážová, 28.12.2010
Dobrý den, chcela by som sa informovať o ZS Východná. Zaujímalo by ma, prečo stále kolujú fámy, že túto školu mieni mesto zavrieť. Ja som s danou školou veľmi spokojná, moj syn navštevuje druhý stupen, a dcerka ide v januári na zápis. Velmi ma hnevá, že niekto stále vytvára tlak na občanou sídliska Juh, aby svoje deti "pchali" do hornej školy, ked je po ruke aj táto, síce menšia, ale o to prístupnejšie voči žiakom i rodičom. Mne sa prístup pedagógov na tejto škole veľmi páči. Vždy sa nájde cesta príjemnej komunikácie na oboch stranách. Bola by som Vám povďačná ak, by už tieto fámy prestali, pretože to začína vplývať aj na žiakov tejto školy. Dúfam, že moja žiadosť o odpoveď, bude pozitívna, a všetko to prestane. Andrea Balážová
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

Informácie o zrušení Základnej školy, Východná 9 sa nezakladajú na pravde. Mesto Trenčín, zriaďovateľ Základnej školy, Východná 9, nemá v pláne školu rušiť.

Otázka od: Bc. Anna Kucharová, 09.10.2010
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, či je v Trenčíne základná škola so špeciálnou triedou pre deti s poruchami reči, alebo ako postupovať ak má dieťa poruchy reči. Ďakujem za odpoveď. Kucharová
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

Pri poruche reči (ktorú z mailu nevieme posúdiť) dieťaťa treba navštíviť logopéda alebo Centrum pedagogicko- psychologického poradenstva a prevencie, Kukučínova 473, Trenčín. Viac sa o CPPPP dozviete na www.trencin.sk  v sekcii občan – školy a predškolské zariadenia.  Špeciálna trieda pre deti s poruchami reči v Trenčíne nie je.

Otázka od: Ing Peter Hlavek, 08.10.2010
Dobry den,chcel by som vediet ci zamietnutie nasej ziadosti o prijatie do skolskeho klubu ZS Velkomoravska,naseho syna,je opodstatnena a v sulade so zakonmy Slovenskej Republiky.Ako dovod neprijatia nam bolo povedane ustne ze skolsky klub nedostal dostatocne financie od primatora mesta trencin,ze maju privela deti na triedu(co vsak nie je pravda) a ze deti ktorych matka je na materskej nemaju narok byt prijate.Ze prednostne pravo maju deti pracujucich rodicov,coz bolo ale podla vyhlasky z roku 1995.Kdezto podla Vyhlasky Ministerstva Skolstva Slovenskej Republiky z roku 2008,je prave tento odstavec upraveny a uz nie je ako podmienka na prijatie dietata do skolskeho klubu.Otazka je ci teda musia prijat nase dieta alebo nie?Dakujeme a dufame ze sa nam podari prist na koren veci a vyriesit tento probem v prospech syna.
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

V prípadoch, ak záujem o ŠKD prevyšuje kapacity, riaditeľ školy určí kritériá, na základe ktorých bude postupovať pri prijímaní do ŠKD. Pobyt v ŠKD nie je súčasťou povinnej školskej dochádzky, nie je teda povinná. Pre školský rok 2010/2011 má ZŠ na Veľkomoravskej ul. rozpočtované prostriedky na fungovanie 5 oddelení ŠKD, v 1 oddelení môže byť maximálne 25 detí.

Otázka od: Vasikova Kristina, 08.10.2010
Dobry den,ako je mozne,ze ZS Velkomoravska zdovodni neumiestnenie mojho vnuka v skolskom klube tym,ze nedostala fondy od primatora?!Dostali fondy na skolsky klub ci nie?Dakujem!
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

Podľa § 114 zákona č. 245/2008 Z.z. (školský zákon) môže byť v 1 oddelení školského klubu detí ( ŠKD) maximálne 25 detí. Základná škola na Veľkomoravskej ul. má rozpočtované prostriedky na otvorenie 5 oddelení ŠKD s počtom detí 125. Deti do ŠKD prihlasujú zákonní zástupcovia prostredníctvom prihlášky – zápisného lístka. Ak je počet záujemcov vyšší, ako je možné prijať, určí riaditeľ školy kritériá na prijímanie do ŠKD. Riaditeľ ZŠ, Veľkomoravská uprednostnil tých žiakov, ktorých matky sú zamestnané.

Otázka od: Dr Mojzis Miroslav, 08.10.2010
Dobry den,zaujimalo by ma ake podmienky musi splnat,kto poda ziadost o prijatie dietata do skolskeho klubu?Dakujem,pomozete mi.
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

Deti do ŠKD prihlasujú zákonní zástupcovia prostredníctvom prihlášky – zápisného lístka. Ak je počet záujemcov vyšší, ako je možné prijať, určí riaditeľ školy kritériá na prijímanie do ŠKD. Riaditeľ ZŠ, Veľkomoravská uprednostnil tých žiakov, ktorých matky sú zamestnané.

Otázka od: maria boorova, 07.10.2010
zakladna skola velkomoravska v trencine odmietla prijat moje dieta do skolskeho klubu z dovodu ze som tohto casu na materskej.Je tento dovod legalny?Ma moje dieta pravo byt prijate do klubu?
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

Podľa § 114 zákona č. 245/2008 Z.z. (školský zákon) môže byť v 1 oddelení školského klubu detí ( ŠKD) maximálne 25 detí. Základná škola na Veľkomoravskej ul. má rozpočtované prostriedky na otvorenie 5 oddelení ŠKD s počtom detí 125. Deti do ŠKD prihlasujú zákonní zástupcovia prostredníctvom prihlášky – zápisného lístka. Ak je počet záujemcov vyšší, ako je možné prijať, určí riaditeľ školy kritériá na prijímanie do ŠKD. Riaditeľ ZŠ, Veľkomoravská uprednostnil tých žiakov, ktorých matky sú zamestnané.

Otázka od: Mgr. Tomaš Petr, 15.09.2010
Dobrý deň. Zaujímalo by ma koľko detí navštevuje 1. ročník a 2. ročník ZS v Trenčíne. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

V týchto dňoch sa spracovávajú počty žiakov v trenčianskych ZŠ (okrem cirkevnej). Podľa posledných zisťovaní máme tieto údaje – prvákov k 1. sept. 2010 nastúpilo 473, počet druhákov bolo 435.

Otázka od: Viera Foltánová, 11.08.2010
Dobrý deň! Raz som využila túto službu,ale odpovede som sa nedočkala, tak skúšam opäť, ale na inú tému. Kedy sa začne konečne relizovať búranie a následne stavba športového aréálu pre najväčšie gymnázium Ľ.Štúra v Tn. Škôlka bola vysťahovaná, domčeky sú prázdne, začínajú sa tam zhlukovť divní ľudia a žiaci sa učia v nevyhovujúcich podmienkach. Písala som na VÚC, odpoveď žiadna. Pokiaľ viem, projekty sú, peniaze boli, ale asi už nie sú.Ak sa odpovede nedočkám, obrátim sa na média. Ďakujem
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

Materská škola na tomto území bola zrušená kvôli výmene pozemkov medzi Mestom a TSK. Na mieste materskej školy mala byť vybudovaná telocvičňa pre Gymnázium Ľ.Štúra. Zriaďovateľom Gymnázia Ľ. Štúra je Trenčiansky samosprávny kraj, preto by Vám práve TSK mal dať na Vašu otázku odpoveď.

Otázka od: zuzana nova, 21.07.2010
Dobry den, ako je mozne, ze mesto Trencin toleruje zamestnancom predškolskych zariadeni počas letnych prazdnin PN-ky a OCR-ky, ktore si davaju vystavovat aby usetrili dovolenku, pripadne ak uz maju dovolenku vycerpanu a este sa tym aj chvalia.
Odpoveď:

Danica Lorencová, školské zariadenia mesta Trenčín:

Je poľutovaniahodné, ak sa niekto tým chváli, ale žiaľ ani jeden zamestnávateľ si nemôže dovoliť "netolerovať" právoplatnú PN podpísanú lekárom. Je,  predovšetkým,  chybou lekárov, že uznajú zdravého za práceneschopného.

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín