Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Úvod  Občan  

Otázky a odpovede

Položte otázku:

Meno a priezvisko:
E-mail:
Text:
Otázka sa týka:
Odpoveď poslať aj na uvedený E-mail

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.


Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.

Odpovede Mesta Trenčín, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas Mestu Trenčín na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Trenčín si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.

Prosíme vás, aby ste si pred zadaním otázky prečítali Pravidlá používania služby Otázky a odpovede.

Zobraziť otázky a odpovede na tému:
Otázka od: Peter Sedláček, 07.12.2012
Dobrý deň, mám prosím otázku ohľadom užívania detského ihriska v areáli MŠ Východná (alok. triedy). Po jeho sprevádzkovaní bolo ihrisko verejné s uvedeným prevádzkovým poriadkom. Je pravda, že prevádzkové hodiny zo strany správcu neboli dodržiavané a čoskoro zmizla aj tabuľa s prevádzkovým poriadkom. odvtedy je ihrisko pre verejnosť uzavreté. Vzhľadom na zvýšený počet detí predškolského veku v okolí (a tiež vzhľadom na biedne možnosti bezpečného a hygienického prevádzania vonkajších herných aktivít detí predškolského veku) vznikla aktivita obyvateľov okolitých domov toto ihrisko opäť sprístupniť aj verejnosti (mimo hodín prevádzky MŠ). Aká je reálnosť takéhoto zámeru?
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Ihrisko bolo pre verejnosť otvorené vtedy, keď bol dostatok finančných prostriedkov na údržbu a správcu /nášho  zamestnanca/, ktorý zabezpečoval kontrolu, opravoval a zamykal. Z toho dôvodu bol vyvesený aj prevádzkový poriadok, ktorý bol pre verejnosť mimo prevádzky MŠ. V zime prevádzka ihriska nie je možná. Na jar môžeme zvážiť možnosti na základe financií a záujmu rodičov v okolí. V prípade pomoci z ich strany, sme ochotní pristúpiť opätovne k otvoreniu ihriska pre verejnosť.

Otázka od: Nespokojny rodic, 29.11.2012
Dobry den, od vedenia MS Mednanskeho bolo nezodpovedne dat na dvere az v piatok, ze skolka bude 3 dni v strajku. Ako sa mali rodicia na to pripravit...Nemali to dat asopn 3 dni predtym???
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.

Materské školy dostali pokyn vyvesiť štrajk až v piatok, nakoľko do piatka prebiehali rokovania a nebolo isté, či štrajk bude. Podľa našich zistení, pani riaditeľka a učiteľky MŠ Medňanského  upozornili všetkých rodičov osobne na avizovaný štrajk.

Otázka od: Petra Konickova, 27.11.2012
Dobry den. Zijem v zahranici, ale buduci rok sa planujeme vratit spat na Slovensko.Chcem sa preto spytat, kedy bude zapis deti do materskych skol pre rok 2013/2014? Planujem cestu na Slovensko a chcela by som ju prisposobit tomuto casu. Po pripade by som sa chcela spytat ci je mozne, aby deti do skolky prihlasil aj niekto iny bez ich pritomnosti a ak ano, co je k tomu potrebne dolozit? Za odpoved vopred dakujem.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Zápis do materských škôl v Trenčíne bude centrálny vo februári 2013. Presný termín ešte nie je určený. Je možné, aby prišiel niekto v zastúpení, ale musel by mať žiadosť o prijatie dieťaťa potvrdenú pediatrom a občiansky preukaz zákonného zástupcu, príp. potvrdenie o trvalom pobyte dieťaťa v Trenčíne. V prípade nutnosti riešime zápis dieťaťa individuálne. Prosím sledujte informácie na web stránke Trenčína alebo mestské noviny Info, kde bude zápis detí do materských škôl zverejnený.

Otázka od: A. Miháliková, 16.10.2012
Dobrý deň, 26.11. začne štrajk školských pracovníkov. Ako zareaguje mesto ako zriadovateľ škôlok? Takto malé deti nemôžu zostať doma bez dozoru a nie každý má kde nechať deti keď v zamestnaní nedostane dovolenku! Doporučujem odboru školstva vykonať kontrolu pedagogickej činnosti v predškolských, ale aj iných triedach a zistí, že už teraz sa učitelia "pripravujú" na štraj a s učením ešte ani nezačali.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

O štrajku ešte nie je rozhodnuté, určite budú rodičia včas informovaní. Čo sa týka kontroly výchovno-vzdelávacej činnosti, kontrolovať môže  len Štátna školská inšpekcia. Bolo by však dobré osloviť riaditeľku konkrétnej materskej školy a opýtať sa jej na tieto skutočnosti, prípadne volať na Školské zariadenia mesta Trenčín.

Otázka od: Andrea, 15.10.2012
Školskí odborári sa pripravujú na dlhodobý štrajk (3-5 dní). čo urobí mesto v prípade, že sa naozaj uskutoční? Trenčín ako jediné veľké mesto nezabezpečil pri poslednom štrajku pre žiakov mimoškolské aktivity a pre škôlkarov umiestnenie do iného zariadenia! Čo spraví teraz?
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

Právo na štrajk zakotvuje Ústava SR v článku 37 ods. 4. Mesto nepreberá zodpovednosť za deti a žiakov, ktorí sa v čase štrajku pedagogických zamestnancov nemôžu zúčastniť vzdelávania. Za svoje deti sú v prvom rade zodpovední ich rodičia, resp. zákonní zástupcovia.

Otázka od: Edo, 12.10.2012
Dobrý deň, je v poriadku keď deti v škôlkach spájajú v jednej triede rôzne ročníky keď je málo učiteliek? Je hygienické aby deti spávali v postielkach v inej triede? Kto kontroluje vyučovací proces v predškolských triedach? V jednej škôlke sa ešte ani s výukou nezačalo.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Je bežné (aj v ostatných materských školách na Slovensku) a, žiaľ, nevyhnutné z finančných dôvodov, aby sa deti spájali v jednej triede, keď sú učiteľky PN, OČR alebo na vzdelávaní. Deje sa to len vtedy, keď poklesne počet detí z dôvodu chorobnosti, teda je možné ich rozdeliť do druhých tried. Zastupovanie cudzou učiteľkou zvonku je finančne nákladné a z psychologického hľadiska tiež  nevhodné pre deti predškolského veku. Pochopiteľne, je potrebné zachovať hygienické hľadisko. Preto je zaužívané preniesť minimálne vlastný vankúš dieťaťa, vlastné pyžamo je samozrejmosťou.

Otázka od: Zuzana K., 03.10.2012
Dobry den, zaujima ma kde a kedy bude zverejne meno riaditelky ms mednanskeho, kedze na toto miesto bolo vypisane vyberove konanie.
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

Výberové konanie sa konalo 4.októbra o 16.30 hod. Meno riaditeľky bude verejnosti známe po vymenovaní riaditeľky primátorom mesta. Následne ho zverejníme na webe mesta.

Otázka od: kresankova, 18.09.2012
dobry den, chcela som sa informovat po novom plati zakaz vstupu rodicov do bazenovej haly pocas vycviku ich deti. argument bol ze sme obtazovali navstevnikov plavarne hlukom. neviem ako kto a kedy ked som chodila ja tak nas tych par rodicov ktory nemaju kam ist citalo alebo pozeralo na deti hore na galerii potichu nikoho sme neobtazovali ked niekto nebol vhodne obleceny alebo chodil okolo bazena plavcik ho upozornil. nerozumiem tomu zakazu lebo ja ako rodic nemam v tej zime tu hodinu kde byt a okrem toho obcas by som chcela vidiet plavecky pokrok svojho dietata v kurze ktory si platim a zo zdravotnych dovodov plavat nemozem.Ked uz to vraj mesto vymyslelo malo by umoznit rodicom moznost sadnut si aspon k plastovym stolikom v zatvorenej restauracii nech mame moznost niekde stravit cas a vidiet obcas na deti. dakujem
Odpoveď:

Robert Buchel, Mestské hospodárstvo a správa lesov, m.r.o.:

Dieťa môže byť v sprievode iba jedného rodiča (dostanú jednu skrinku na prezlečenie). Ten sa musí prezliecť (šortky, tričko a - samozrejme - čisté prezúvky alebo bosý), odprevadí dieťa do bazénovej haly a následne si sadne na lavičky, ktoré sú od strany letného kúpaliska. Sprevádzajúci rodič sa nemôže prechádzať okolo bazénu a svojim správaním inak obťažovať ostatných návštevníkov plavárne. Sprevádzajúcim rodičom nie je dovolené opúšťať budovu plavárne za účelom fajčenia.  Rodičia detí v plaveckých kurzoch  sú povinní počúvať pokyny službukonajúceho plavčíka, riadiť sa prevádzkovým poriadkom plavárne. V prípadne neuposlúchnutia bude rodič požiadaný o opustenie priestorov bazénovej haly.

 

Otázka od: Vančo M., 07.09.2012
Dobrý deň, mám otázku na zriadovateľa MŠ - mesto TN. 1, Na MŠ zavesili oznam, že 13.9. bude prebiehať štrajk. Ako zriadovateľ zabezpečí umiestnenie detí do predškolského zariadenia počas štrajku? 2, V akých prevádzkových hodinách fungujú MŠ, keď tento údaj nie je v danej škôlke dostupný a ani info na webe nie sú aktualizované? 3, Kto a akou formou rozhoduje o zatvorení škôlky počas rôznych prázdnin a v priebehu školského roka, ako dlho pred uzatvorením musia byť rodičia informovaní a ako sa zabezpečí umiestnenie detí, ktorých rodičia nemajú inú možnosť ako MŠ? 4, Prečo býva počas letných prádnin nerovnomerné rozloženie fungovania MŠ - v auguste boli v prevádzke iba 2 ! a veľká časť rodičov nemá kde umiestniť svoje deti? ďakujem za odpoveď
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

1. Štrajk je ústavou povolený celoslovenský protest zamestnancov škôl a školských zariadení. Zriaďovatelia, ani školy, či materské školy nie sú povinné zabezpečiť náhradnú starostlivosť o deti.

2. Každá materská škola musí mať vyvesený čas prevádzky na viditeľnom mieste alebo v prevádzkovom poriadku. Na začiatku školského roka na prvom stretnutí ZRPŠ sa schvaľuje prevádzková doba materskej školy, tam majú možnosť rodičia predložiť svoje požiadavky na úpravu prevádzkovej doby MŠ.

3. Počas prázdnin v šk. roku rozhoduje riaditeľka o prerušení prevádzky so súhlasom zriaďovateľa, ale na základe prieskumu o záujme rodičov o MŠ počas prázdnin. O všetkých týchto záležitostiach by sa malo hovoriť na prvom stretnutí ZRPŠ.

4.V každej materskej škole rozhodne väčšina rodičov, ktorý mesiac bude materská škola otvorená. V zmysle § 2 ods.6 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole v znení neskorších predpisov,  ..."Prerušenie alebo obmedzenie prevádzky materskej školy cez letné prázdniny oznámi riaditeľ spravidla dva mesiace vopred." Verejnosti bolo toto oznámené na začiatku mája v Infe, na web stránke mesta a aj na oznamoch v MŠ.  Ako hovorí už spomínaná vyhláška, "...cez letné prázdniny sa prevádzka materskej školy preruší najmenej na 3 týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia materskej školy, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj čerpania dovolenky niektorých zamestnancov."

Otázka od: Maria, 16.07.2012
Dobry den, chcela by som sa informovat ci mate nejaky zoznam alebo inofrmacie ohladne materskych skolkach. Pocula som, ze koncom augusta by mal byt den otvorenych dveri v skolkach a chcela by som sa informovat konkretne na matersku skolku na ulici Vychodna, ktora patri pod Safarikovu. Pripadne kde mozem najst odpoved. Pokusala som sa pytat aj priamo na materskej skolke, zial ked su prazdniny, bez vysledku. Vopred dakujem, s pozdravom, Maria
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Posledný augustový týždeň sú všetky materské školy v Trenčíne ovorené, ale bez detí, nakoľko sa chystajú triedy, pripravujú zoznamy, plány, upratujú a pod. V tomto týždni sa môžete prísť pozrieť na prostredie materskej školy na Východnej ulici.  Ale Dni otvorených dverí nie sú na žiadnej materskej škole, tie bývajú pred alebo po zápise do materských škôl.

 

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín