Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Úvod  Občan  

Otázky a odpovede

Položte otázku:

Meno a priezvisko:
E-mail:
Text:
Otázka sa týka:
Odpoveď poslať aj na uvedený E-mail

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.


Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.

Odpovede Mesta Trenčín, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas Mestu Trenčín na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Trenčín si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.

Prosíme vás, aby ste si pred zadaním otázky prečítali Pravidlá používania služby Otázky a odpovede.

Zobraziť otázky a odpovede na tému:
Otázka od: Zuzana K., 03.10.2012
Dobry den, zaujima ma kde a kedy bude zverejne meno riaditelky ms mednanskeho, kedze na toto miesto bolo vypisane vyberove konanie.
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

Výberové konanie sa konalo 4.októbra o 16.30 hod. Meno riaditeľky bude verejnosti známe po vymenovaní riaditeľky primátorom mesta. Následne ho zverejníme na webe mesta.

Otázka od: kresankova, 18.09.2012
dobry den, chcela som sa informovat po novom plati zakaz vstupu rodicov do bazenovej haly pocas vycviku ich deti. argument bol ze sme obtazovali navstevnikov plavarne hlukom. neviem ako kto a kedy ked som chodila ja tak nas tych par rodicov ktory nemaju kam ist citalo alebo pozeralo na deti hore na galerii potichu nikoho sme neobtazovali ked niekto nebol vhodne obleceny alebo chodil okolo bazena plavcik ho upozornil. nerozumiem tomu zakazu lebo ja ako rodic nemam v tej zime tu hodinu kde byt a okrem toho obcas by som chcela vidiet plavecky pokrok svojho dietata v kurze ktory si platim a zo zdravotnych dovodov plavat nemozem.Ked uz to vraj mesto vymyslelo malo by umoznit rodicom moznost sadnut si aspon k plastovym stolikom v zatvorenej restauracii nech mame moznost niekde stravit cas a vidiet obcas na deti. dakujem
Odpoveď:

Robert Buchel, Mestské hospodárstvo a správa lesov, m.r.o.:

Dieťa môže byť v sprievode iba jedného rodiča (dostanú jednu skrinku na prezlečenie). Ten sa musí prezliecť (šortky, tričko a - samozrejme - čisté prezúvky alebo bosý), odprevadí dieťa do bazénovej haly a následne si sadne na lavičky, ktoré sú od strany letného kúpaliska. Sprevádzajúci rodič sa nemôže prechádzať okolo bazénu a svojim správaním inak obťažovať ostatných návštevníkov plavárne. Sprevádzajúcim rodičom nie je dovolené opúšťať budovu plavárne za účelom fajčenia.  Rodičia detí v plaveckých kurzoch  sú povinní počúvať pokyny službukonajúceho plavčíka, riadiť sa prevádzkovým poriadkom plavárne. V prípadne neuposlúchnutia bude rodič požiadaný o opustenie priestorov bazénovej haly.

 

Otázka od: Vančo M., 07.09.2012
Dobrý deň, mám otázku na zriadovateľa MŠ - mesto TN. 1, Na MŠ zavesili oznam, že 13.9. bude prebiehať štrajk. Ako zriadovateľ zabezpečí umiestnenie detí do predškolského zariadenia počas štrajku? 2, V akých prevádzkových hodinách fungujú MŠ, keď tento údaj nie je v danej škôlke dostupný a ani info na webe nie sú aktualizované? 3, Kto a akou formou rozhoduje o zatvorení škôlky počas rôznych prázdnin a v priebehu školského roka, ako dlho pred uzatvorením musia byť rodičia informovaní a ako sa zabezpečí umiestnenie detí, ktorých rodičia nemajú inú možnosť ako MŠ? 4, Prečo býva počas letných prádnin nerovnomerné rozloženie fungovania MŠ - v auguste boli v prevádzke iba 2 ! a veľká časť rodičov nemá kde umiestniť svoje deti? ďakujem za odpoveď
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

1. Štrajk je ústavou povolený celoslovenský protest zamestnancov škôl a školských zariadení. Zriaďovatelia, ani školy, či materské školy nie sú povinné zabezpečiť náhradnú starostlivosť o deti.

2. Každá materská škola musí mať vyvesený čas prevádzky na viditeľnom mieste alebo v prevádzkovom poriadku. Na začiatku školského roka na prvom stretnutí ZRPŠ sa schvaľuje prevádzková doba materskej školy, tam majú možnosť rodičia predložiť svoje požiadavky na úpravu prevádzkovej doby MŠ.

3. Počas prázdnin v šk. roku rozhoduje riaditeľka o prerušení prevádzky so súhlasom zriaďovateľa, ale na základe prieskumu o záujme rodičov o MŠ počas prázdnin. O všetkých týchto záležitostiach by sa malo hovoriť na prvom stretnutí ZRPŠ.

4.V každej materskej škole rozhodne väčšina rodičov, ktorý mesiac bude materská škola otvorená. V zmysle § 2 ods.6 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole v znení neskorších predpisov,  ..."Prerušenie alebo obmedzenie prevádzky materskej školy cez letné prázdniny oznámi riaditeľ spravidla dva mesiace vopred." Verejnosti bolo toto oznámené na začiatku mája v Infe, na web stránke mesta a aj na oznamoch v MŠ.  Ako hovorí už spomínaná vyhláška, "...cez letné prázdniny sa prevádzka materskej školy preruší najmenej na 3 týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia materskej školy, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj čerpania dovolenky niektorých zamestnancov."

Otázka od: Maria, 16.07.2012
Dobry den, chcela by som sa informovat ci mate nejaky zoznam alebo inofrmacie ohladne materskych skolkach. Pocula som, ze koncom augusta by mal byt den otvorenych dveri v skolkach a chcela by som sa informovat konkretne na matersku skolku na ulici Vychodna, ktora patri pod Safarikovu. Pripadne kde mozem najst odpoved. Pokusala som sa pytat aj priamo na materskej skolke, zial ked su prazdniny, bez vysledku. Vopred dakujem, s pozdravom, Maria
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Posledný augustový týždeň sú všetky materské školy v Trenčíne ovorené, ale bez detí, nakoľko sa chystajú triedy, pripravujú zoznamy, plány, upratujú a pod. V tomto týždni sa môžete prísť pozrieť na prostredie materskej školy na Východnej ulici.  Ale Dni otvorených dverí nie sú na žiadnej materskej škole, tie bývajú pred alebo po zápise do materských škôl.

 

Otázka od: alena kassova, 28.06.2012
chcela by som sa opitat kedy mi nastupi mali do predskolskej ked je narodeny 7januar2009 dakujem
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Dieťa narodené 7.januára 2009 nastúpi do  predškolskej triedy 1.9.2014. 

 

Otázka od: Beáta Grúberová, 21.06.2012
Dobrý deň, prosím vas o informáciu na ktorú inštitúciu mám poslať sťažnosť na materskú školu, konkrétne na riaditeľku školy. ďakujem
Odpoveď:

Blanka Lehotayová, Školské zariadenia, m.r.o.:

Prešetrovanie sťažností na riaditeľov škôl majú v kompetencii:

- v oblasti úrovne výchovy, vzdelávania a pedagogického riadenia - Štátna školská inšpekcia,

- v iných oblastiach riadenia, konkrétne v prípade, ak sa jedná o materkú školu mesta Trenčín - Školské zariadenia mesta Trenčín m.r.o. alebo Útvar školstva MsÚ Trenčín.

Otázka od: Andrea, 28.05.2012
Dobry den, chcela by som sa informovat, ci je mozne poziadat o vratenie platieb/skolne v materskej skolke. Dcera navstevuje matersku skolku, je v predskolskej triede a 6r. bude mat az v oktobri, ale pojde predcasne do skoly uz tento september. Ostatne deti z triedy neplatia skolne, kedze dovrsia 6 r. do 31.aug. Na koho sa obratit? Dakujem.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia, m.r.o.:

Je možné požiadať o vrátenie školného na adresu Školské zariadenia mesta Trenčín  prostredníctvom riaditeľky materskej školy, do ktorej chodí Vaše dieťa. Platili ste preto, lebo Vaša dcérka je narodená v októbri, čiže nespĺňala ešte vek dovŕšenia 6.roku k 31.augustu.

Otázka od: Ada, 27.04.2012
Vzhladom k tomu, ze uz dlhsi cas zijeme v zahranici ale stale mame trvaly pobyt s manzelom na Slovensku by ma zaujimalo ako to je ked by sme po navrate domov chceli dat dieta do zakladnej skoly? Musí absolvovat neake preskusanie? A ak ano tak ake a kde? Pretoze tu dieta zacina chodit do skoly uz pred 6 rokom. Sice nam dieta zatial chodi do skolky ale chcela by som vediet tieto informacie skor nez zacne navstevovat skolu v zahranici. Dakujem za odpoved.
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

Školská dochádzka je povinná, začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕšilo šiesty rok veku a dosiahlo školskú spôsobilosť. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. Školský zákon č.245/2008 Z.z. priniesol možnosť tzv. osobitného plnenia školskej dochádzky - §23 (medzi iným aj individuálne vzdelávanie v zahraničí, vzdelávanie mimo územia SR,...) O povolení tejto formy vzdelávania rozhoduje riaditeľ ZŠ, do ktorej je žiak prijatý, na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. "Kmeňová" ZŠ poskytuje žiakovi učebnice a pracovné zošity. Žiak spravidla každý školský rok (najviac za všetky ročníky po ukončení štvrtého ročníka) absolvuje skúšky z vyučovacích predmetov, okrem výchovných, ktoré určí riaditeľ školy v rozhodnutí. Termín skúšky dohodne zákonný zástupca s riaditeľom školy do 15. mája príslušného školského roka.

Prvým a základným krokom, ktorý  by ste mali urobiť, je zapísať dieťa na plnenie školskej dochádzky na základnú školu.

 

Otázka od: Andrea P., 03.04.2012
Dobrý deň, mesto je zriadovateľom školok, mám preto otázku na ich prevádzku. Platí rozpis prázdnin aj pre MŠ? Kde majú rodičia nechať 3-6 ročné deti, keď škôlka nefunguje z dôvodu prázdnin, alebo ako v prípade MŠ Švermova hocikedy keď oznámia rodičom, že je málo detí a škôlku jednoducho neotvoria? Táto informácia je často z jednoho dňa na druhý a nemá každý babičku na dôchodku. Mesto takto produkuje nezamestnaných pretože zamestnávatelia netolerujú časté vynechávanie prac.doby ! Kde teda môžem nechať dieťa počas prázdnin, alebo pri "neotvorenej" škôlke? O chvílu sa už moňo budem oň starať sama ako nezamestnaná pretože mi hrozí vyhadzov práve pre časté vynechávanie z uvedeného dôvodu. Ďakujem za odpoveď
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Ak má  materská škola prerušenú prevádzku z akýchkoľvek príčin, je možné vždy zabezpečiť na ten čas prijatie dieťaťa na najbližšiu otvorenú MŠ, treba len kontaktovať riaditeľku Vašej MŠ, ktorá to zabezpečí. Počas prázdnin  sa vždy zisťuje záujem rodičov a prevádzka sa preruší na základe nízkeho počtu prihlásených detí. 

 

Otázka od: obcan, 26.03.2012
Slusne som sa pytal na dve veci. 1. ako sa naklada s majetkom byvalej horarne v Soblahove? 2. ci bol pan primator aspon na jednej zakladnej skole osobne na navsteve pocas svojho posobenia vo funkcii ani na jednu otazku som nedostal do dnesneho dna odpoved a zaujimalo by to aj inych obyvatelov Trencina... Pytam sa teraz preco? dakujem
Odpoveď:

Eva Hudecová, útvar majetku mesta:

Budova horárne je v správe mestskej rozpočtovej organizácie Mestské hospodárstvo a správa lesov. Mestský úrad zadal objednávku na vypracovanie znaleckého posudku na objekt horárne za účelom zistenia súčasnej všeobecnej hodnoty tohto majetku. V zmysle zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí, musí mestské zastupiteľstvo určiť a schváliť podmienky predaja nehnuteľnosti. Následne by mala byť vyhlásená verejná obchodná súťaž. Samotný predaj nehnuteľnosti konkrétnemu víťazovi musí schváliť opäť mestské zastupiteľstvo. Či sa uvedený objekt bude predávať, je na rozhodnutí mestského zastupiteľstva.

 

Erika Ságová:

V minulom roku sa primátor musel venovať predovšetkým urgentnému riešeniu finančnej situácie mesta, vzhľadom na reálnu hrozbu nútenej správy. Napriek tomu, navštívil v minulom roku ZŠ Na dolinách.

Dnes Vám už môžem povedať, že práve v piatok 13.apríla začína séria jeho návštev po trenčianskych základných školách. Primátor navštívi všetky školy postupne v najbližších týždňoch. Chce bližšie poznať ich prostredie, vzdelávací proces, mimoškolskú činnosť, ale najmä potreby a problémy. 

  

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín