Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Zimný západ
Úvod  Občan  

Otázky a odpovede

Položte otázku:

Meno a priezvisko:
E-mail:
Text:
Otázka sa týka:
Odpoveď poslať aj na uvedený E-mail

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.


Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.

Odpovede Mesta Trenčín, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas Mestu Trenčín na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Trenčín si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.

Prosíme vás, aby ste si pred zadaním otázky prečítali Pravidlá používania služby Otázky a odpovede.

Zobraziť otázky a odpovede na tému:
Otázka od: lenka, 19.12.2013
Dobry den, dovolujem si poziadat o informaciu, pripadne aj zverejnenie na stranke mesta, ktore konkretne ulice patria do spadovej oblasti ku jednotlivym ZS v Trencine v suvislosti so zapisom prvakov.
Odpoveď:

Jozef Baláž, útvar školstva:

Základné školy zriadené  mestom Trenčín majú  jeden školský obvod - mesto Trenčín. Je teda na rodičoch, do ktorej školy zapíšu dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky.

Otázka od: Marcela Porubanová, 09.12.2013
Dobrý deň, poprosím informáciu kedy a kde sa bude konať zápis detí do materských škôlok. Za odpoveď ďakujem S pozdravom Porubanová
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Zápis do materských škôl v Trenčíne bude približne vo februári, termín zatiaľ nie je presne určený, ale bude trvať 2 týždne. Presné informácie budú vyvesené koncom januára v každej materskej škole, uverejnené v INFE aj na web stránke mesta.

Otázka od: Anna Z, 19.11.2013
kto je prevádzkovateľom školskej jedálne v ZŠ Na dolinách?
Odpoveď:

Jozef Baláž, útvar školstva:

Vlastníkom školskej jedálne je Detský domov, škola ju má v prenájme.

Otázka od: Ľudmila Hodálová, 18.11.2013
Dobrý deň prajem, dcérka bude mať v decembri 2014 3 roky, rada by som zistila ako postupovať pri jej zápise do škôlky. Predpokladám, že je potrebné to riešiť už teraz vo februári - marci prostredníctvom centrálneho zápisu detí alebo si podáme prihlášku priamo v škôlke, do ktorej ju chceme dať_ň? Rovnako ma zaujíma či bude môcť nastúpiť do školky k septembru 2014 aj ked ešte nedovŕši vek troch rokov. Ďakujem pekne.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Zápis do materských škôl na šk. rok 2014/2015  bude v januári, resp. vo februári 2014. Bližšie bude včas oznámený a vypísaný  vo všetkých materských školách, na webe mesta i v mestských novinách Info. Prednosť pri zápise budú mať deti, ktoré dovŕšia 3 roky do augusta 2014. To však neznamená, že  deti, ktoré nedovŕšili 3 roky, nemôžu byť prijaté do MŠ. Záleží na kapacite a počte prihlásených detí prípadne,  či nastúpia všetky prihlásené deti. Každý rok sa snažíme prijať väčšinu prihlásených detí. Prihlášku si budete môcť vytlačiť z web stránky, na ktorej bude uvedená alebo vyzdvihnúť priamo v materských školách.

Otázka od: Jozef Mrnka, 13.11.2013
Koho by som sa mal opytat, aby som nasiel vysledky z okresneho kola chemickej olympiady z 1987? Rozumiem, ze taketo informacie budu niekde v archive, ale po tolkychto rokov mam stale otazku na ktoru som vzdy chcel mat tu odpoved. Dakujem za pomoc.
Odpoveď:

Jozef Baláž, útvar školstva:

Po zrušení bývalého okresného úradu - odboru školstva sa veci takého charakteru nearchivovali. Kolega, ktorý mal na starosti olympiády, bohužiaľ, už nežije. Možno by Vám vedeli odpovedať na príslušnej škole. 

 

Otázka od: jarmila sotakova, 17.09.2013
čo sa stane ak deti nenastupia do školy možu mi ich zobrať
Odpoveď:

Magdaléna Grnáčová, útvar sociálnych vecí:

Zo zákona  o výchove a vzdelávaní vyplýva, že nikoho nemožno oslobodiť od plnenia povinnej školskej dochádzk. Povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá najviac do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 16.rok veku. Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť. Ak rodič, resp. zákonný zástupca neumožní svojmu dieťaťu povinnú školskú dochádzku, škola podá podnet na trestné stíhanie vo veci ohrozovania mravnej výchovy.

 

 

Otázka od: Iveta Doričková, 07.09.2013
Dobrý deň , chcem sa spýtať kto určuje prevádzkovú dobu MŠ Na Dolinách 27 Trenčín? Obaja rodičia pracujú od 7.00 a škôlka je otvorená od 6:45 . Je možné aby bola škôlka otvorená už od 6:30 hod bez toho aby bolo aspoň 5 detí , ktoré budú chodiť na 6:30?Ďakujem za odpoveď . Iveta
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Prevádzková doba MŠ je v kompetencii riaditeľky materskej školy, ktorá na základe požiadaviek rodičov rozhodne o začiatku a konci prevádzkovej doby. Podľa informácii od riaditeľky MŠ Na dolinách sa 16.septembra bude konať stretnutie rodičov ZRŠ, na ktorom budú prerokované všetky otázky okolo prevádzky materskej školy. Konečnému stanoveniu prevádzkovej doby v MŠ predchádza písomný prieskum rodičov na začiatok a koniec prevádzkovej doby v MŠ.

Otázka od: Radovan Mravik, 02.09.2013
Dobry den prijali nam 3,5 rocneho syna do MŠ v BA. ale vraj pre velky zaujem nam ho pridelili do triedy kde su 6 rocne deti. co s tym mozem robit? ved 6 rocne deti maju uplne inu predskolsku pripravu. su dalej ako 3,5 rocne, tazko si zvyknu na seba, inak spavaju, strava sa, o rok uz pojdu do skoly a kamarati nebudu. nesuhlasim s tym a preto mi prosim poradte na koho sa mam obratit, nakolko riaditelka MS nebola ochotna urobit ziaden ustupok. dakujem Vam
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Žiaľ, nemôžete robiť nič, nakoľko rozdeľovanie detí do tried je výlučne v kompetencii riaditeľky materskej školy. V našich materských školách je tiež niekedy nevyhnutný takýto postup, keď v triede malých detí už nie je voľné miesto. Pokúste sa ešte raz s riaditeľkou dohodnúť o možnom prestupe po uvoľnení miesta v triede malých detí.

Otázka od: Dušan, 01.08.2013
Zarazila na odpoveď pre Martina. P - ohľadom škôlky na Sihoti - keďže učiteľky majú 9 týždňov prázdnin tak stále si len nariekajú aké sú diskriminované, nie je to možné riešiť striedavým čerpaním dovolenky a výpomocou študentiek pedagogických škôl. Čo majú robiť rodičia ktorí majú len 4-5 týždňov, pritom si musia zabezpečiť opateru aj cezi né školské prázdniny. A tá strava - vnuk má 2 roky, a sám zje na raňajky 2 krajce vianočky. Chceme ho tam zapísať na budúci rok ale pri takejto diete neviem ako to bude znášať.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Dovolenky sú stanovené zákonom a v čerpaní sa učiteľky striedajú, nakoľko 1 mesiac v lete je otvorená každá materská škola. Nie je možné brať študentky pedagogických škôl, nakoľko nespĺňajú ešte kvalifikačné požiadavky. Čo sa týka stravy, ako som už písala, normy na stravovanie detí v predprimárnom veku sú pevne stanovené a s tým súvisia aj poplatky za stravu.  Sú ale deti, ktoré nezjedia ani pol krajca chleba a deti, ktorým chutí viac. Týmto deťom sa pridávajú chlebíky a po 3 hodinách majú obed.  Je možné dať dieťa aj do súkromnej materkej školy, ale ani tam nedostane viac krajcov.

 

Otázka od: Martin P., 25.07.2013
Dobrý deň, na koho sa mám obrátiť, keď nie som spokojný s fungovaním MŠ Švermova, kde sa po celý rok klamú rodičia ohľadom otvorenia/zatvorenia škôlky, počas prázdnin sa odmietajú deti s tým, že sa nemôžu prijať do redukovaných tried - rodiča si musia zháňať náhradnú starostlivosť a napokon čo je najzávažnejšie : strava ktorú deti dostávajú absolútne nezodpovedá týždennému plánu, ktorý býva na začiatku týždňa. Taktiež by ma zaujímalo ako je možné na raňajky nasýtiť cca 60 detí 4 vianočkami, resp. 3 chlebmi ! Pre každé dieťa vychádza chlieb veľkosti 1/4 krajca chleba!! ďakujem
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Ako sme uverejnili aj na Ozname pre rodičov o letných prázdninách, väčšina rodičov si vyberie, ktorý mesiac (júl alebo august) bude materská škola otvorená. Podľa informácií od riaditeľky MŠ Švermova, slušne poprosila niekoľko mamičiek na materkej dovolenke, či by si mohli deti nechať doma, nakoľko učiteľky majú 9 týždňov dovolenky a musia si väčšinu vyčerpať  cez letné prázdniny.

Legislatívou sú presne určné  normy a gramáž na stravu detí v predškolskom veku, zmena v jedálničku je možná len na základe nedodania niektorých potravín, čo sa ale podľa informácií vedúcej jedálne v posledných mesiacoch vôbec nestalo.

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín