Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Zimný západ
Úvod  Občan  

Otázky a odpovede

Položte otázku:

Meno a priezvisko:
E-mail:
Text:
Otázka sa týka:
Odpoveď poslať aj na uvedený E-mail

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.


Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.

Odpovede Mesta Trenčín, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas Mestu Trenčín na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Trenčín si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.

Prosíme vás, aby ste si pred zadaním otázky prečítali Pravidlá používania služby Otázky a odpovede.

Zobraziť otázky a odpovede na tému:
Otázka od: alena kassova, 28.06.2012
chcela by som sa opitat kedy mi nastupi mali do predskolskej ked je narodeny 7januar2009 dakujem
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Dieťa narodené 7.januára 2009 nastúpi do  predškolskej triedy 1.9.2014. 

 

Otázka od: Beáta Grúberová, 21.06.2012
Dobrý deň, prosím vas o informáciu na ktorú inštitúciu mám poslať sťažnosť na materskú školu, konkrétne na riaditeľku školy. ďakujem
Odpoveď:

Blanka Lehotayová, Školské zariadenia, m.r.o.:

Prešetrovanie sťažností na riaditeľov škôl majú v kompetencii:

- v oblasti úrovne výchovy, vzdelávania a pedagogického riadenia - Štátna školská inšpekcia,

- v iných oblastiach riadenia, konkrétne v prípade, ak sa jedná o materkú školu mesta Trenčín - Školské zariadenia mesta Trenčín m.r.o. alebo Útvar školstva MsÚ Trenčín.

Otázka od: Andrea, 28.05.2012
Dobry den, chcela by som sa informovat, ci je mozne poziadat o vratenie platieb/skolne v materskej skolke. Dcera navstevuje matersku skolku, je v predskolskej triede a 6r. bude mat az v oktobri, ale pojde predcasne do skoly uz tento september. Ostatne deti z triedy neplatia skolne, kedze dovrsia 6 r. do 31.aug. Na koho sa obratit? Dakujem.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia, m.r.o.:

Je možné požiadať o vrátenie školného na adresu Školské zariadenia mesta Trenčín  prostredníctvom riaditeľky materskej školy, do ktorej chodí Vaše dieťa. Platili ste preto, lebo Vaša dcérka je narodená v októbri, čiže nespĺňala ešte vek dovŕšenia 6.roku k 31.augustu.

Otázka od: Ada, 27.04.2012
Vzhladom k tomu, ze uz dlhsi cas zijeme v zahranici ale stale mame trvaly pobyt s manzelom na Slovensku by ma zaujimalo ako to je ked by sme po navrate domov chceli dat dieta do zakladnej skoly? Musí absolvovat neake preskusanie? A ak ano tak ake a kde? Pretoze tu dieta zacina chodit do skoly uz pred 6 rokom. Sice nam dieta zatial chodi do skolky ale chcela by som vediet tieto informacie skor nez zacne navstevovat skolu v zahranici. Dakujem za odpoved.
Odpoveď:

Ľubica Kršáková, útvar školstva:

Školská dochádzka je povinná, začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕšilo šiesty rok veku a dosiahlo školskú spôsobilosť. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. Školský zákon č.245/2008 Z.z. priniesol možnosť tzv. osobitného plnenia školskej dochádzky - §23 (medzi iným aj individuálne vzdelávanie v zahraničí, vzdelávanie mimo územia SR,...) O povolení tejto formy vzdelávania rozhoduje riaditeľ ZŠ, do ktorej je žiak prijatý, na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. "Kmeňová" ZŠ poskytuje žiakovi učebnice a pracovné zošity. Žiak spravidla každý školský rok (najviac za všetky ročníky po ukončení štvrtého ročníka) absolvuje skúšky z vyučovacích predmetov, okrem výchovných, ktoré určí riaditeľ školy v rozhodnutí. Termín skúšky dohodne zákonný zástupca s riaditeľom školy do 15. mája príslušného školského roka.

Prvým a základným krokom, ktorý  by ste mali urobiť, je zapísať dieťa na plnenie školskej dochádzky na základnú školu.

 

Otázka od: Andrea P., 03.04.2012
Dobrý deň, mesto je zriadovateľom školok, mám preto otázku na ich prevádzku. Platí rozpis prázdnin aj pre MŠ? Kde majú rodičia nechať 3-6 ročné deti, keď škôlka nefunguje z dôvodu prázdnin, alebo ako v prípade MŠ Švermova hocikedy keď oznámia rodičom, že je málo detí a škôlku jednoducho neotvoria? Táto informácia je často z jednoho dňa na druhý a nemá každý babičku na dôchodku. Mesto takto produkuje nezamestnaných pretože zamestnávatelia netolerujú časté vynechávanie prac.doby ! Kde teda môžem nechať dieťa počas prázdnin, alebo pri "neotvorenej" škôlke? O chvílu sa už moňo budem oň starať sama ako nezamestnaná pretože mi hrozí vyhadzov práve pre časté vynechávanie z uvedeného dôvodu. Ďakujem za odpoveď
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Ak má  materská škola prerušenú prevádzku z akýchkoľvek príčin, je možné vždy zabezpečiť na ten čas prijatie dieťaťa na najbližšiu otvorenú MŠ, treba len kontaktovať riaditeľku Vašej MŠ, ktorá to zabezpečí. Počas prázdnin  sa vždy zisťuje záujem rodičov a prevádzka sa preruší na základe nízkeho počtu prihlásených detí. 

 

Otázka od: obcan, 26.03.2012
Slusne som sa pytal na dve veci. 1. ako sa naklada s majetkom byvalej horarne v Soblahove? 2. ci bol pan primator aspon na jednej zakladnej skole osobne na navsteve pocas svojho posobenia vo funkcii ani na jednu otazku som nedostal do dnesneho dna odpoved a zaujimalo by to aj inych obyvatelov Trencina... Pytam sa teraz preco? dakujem
Odpoveď:

Eva Hudecová, útvar majetku mesta:

Budova horárne je v správe mestskej rozpočtovej organizácie Mestské hospodárstvo a správa lesov. Mestský úrad zadal objednávku na vypracovanie znaleckého posudku na objekt horárne za účelom zistenia súčasnej všeobecnej hodnoty tohto majetku. V zmysle zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí, musí mestské zastupiteľstvo určiť a schváliť podmienky predaja nehnuteľnosti. Následne by mala byť vyhlásená verejná obchodná súťaž. Samotný predaj nehnuteľnosti konkrétnemu víťazovi musí schváliť opäť mestské zastupiteľstvo. Či sa uvedený objekt bude predávať, je na rozhodnutí mestského zastupiteľstva.

 

Erika Ságová:

V minulom roku sa primátor musel venovať predovšetkým urgentnému riešeniu finančnej situácie mesta, vzhľadom na reálnu hrozbu nútenej správy. Napriek tomu, navštívil v minulom roku ZŠ Na dolinách.

Dnes Vám už môžem povedať, že práve v piatok 13.apríla začína séria jeho návštev po trenčianskych základných školách. Primátor navštívi všetky školy postupne v najbližších týždňoch. Chce bližšie poznať ich prostredie, vzdelávací proces, mimoškolskú činnosť, ale najmä potreby a problémy. 

  

Otázka od: Daniela Vallová, 16.03.2012
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať aká je možnosť umiestniť do škôlky dieťa s potravinovou alergiou? Môj syn má alergiu na lepok, sóju,jahody,kurkumin,a intoleranciu laktózy. V prípade, že škôlka neposkytuje takúto stravu je možné priniesť dieťaťu vlastnú?Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

V MŠ Opatovská poskytujeme  stravovanie pre takéto deti s tým, že dieťa odoberá stravu z MŠ, ale rodičia si nosia chlieb, pečivo a múku na zahustenie. Kuchárka prispôsobuje stravu dieťaťu. Povinnosťou rodiča je priniesť potvrdenie od lekára v žiadosti o prijatie alebo zvlášť. Ak máte záujem, prosím prihláste sa čím skôr u riaditeľky MŠ Opatovská.

 

Otázka od: mamicka na MD, 21.02.2012
Dobry den, zaujimalo by ma, preco respektive na zaklade coho MS v Trencine ziadaju od mamiciek na MD, aby si svoje deti vyzdvihli do 15,30. Aj ked skolky su otvorene zväcsa do 16,15 az 16,30. Mamicka na MD si svoje zaväzky voci skolke plni rovnako ako pracujuci rodicia, vratane uhrady skolneho. Rozumiem a respektujem prazdninovy rezim, to si starsie dieta nechavam doma, aj ked polrocne prazdniny na ZS nemaju nic spolocne so skolkarmi. No bolo nam vysvetlene, ze aj pani ucitelky v MS si chcu a musia brat dovolenky... Ale ja predsa nemozem denne narusat rezim mladsiemu dietatu-potrebuje sa vyspat, najest...a v neposlednom rade mozem navstevovat vzdelavaci kurz, ci pracovat na ciastocny uväzok. Stretla som mnoho mam z roznych skolok, ktore boli pohorsene, nakolko "su nutene" chodit si pre deti do 14,15 alebo 14,30. Nerozumiem dovodu a ani opravneniu riaditeliek MS, mat na mamicky takuto poziadavku. Dakujem.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Prevádzka väčšiny materských škôl je zabezpečená z dôvodu prekrývania zmien učiteliek počas pobytu vonku a obeda tak, že v ranných a popoludňajších hodinách sa deti spájajú do jednej triedy. Zrejme z tohto dôvodu požadujú riaditeľky od mamičiek na materskej dovolenke, aby si deti vyzdvihli o niečo skôr.

 

Otázka od: Katarína Mikušincová, 20.02.2012
Dobrý deň,mám 4 ročnú dcéru,ktorá chodí do MŠ Kubranská.V júni bude mať 5 rokov a v septembri by mala nastúpiť do povinnej predškolskej dochádzky.Chcem sa opýtať,či musím ísť na zápis kôli novému školskému roku alebo to ide automaticky kedže tam teraz chodí a predškolská dochádzka je povinná.A ešte sa chcem opýtať,kedže to bude povinná predškolská dochádzka,či ju môžem nechať hocikedy doma tak ako teraz,alebo bude už potrebovať ospravedlnenky.Dakujem.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Najskôr Vás poopravím, u nás nie je povinná predškolská dochádzka. Do materskej školy sa zapisuje len jedenkrát, dieťa zostáva v materskej škole až do nástupu do základnej školy, pokiaľ ho rodič neodhlási alebo sa rodina nepresťahuje. V prípade potreby si  môžete dieťa nechať doma. Ospravedlnenku nepotrebujete, len v prípade infekčného ochorenia pri opätovnom nástupe do materskej školy.

Zápis je len pre deti, ktoré ešte nenavštevovali MŠ, prípadne sa presťahovali z iného mesta.

 

Otázka od: katarina cackova, 15.02.2012
dobry den.mam dceru,ktora bude mat v marci 2 roky.chcela by som sa opytat,ci je mozne ju dat uz v tomto veku do mestkych jasli a ci sa to vybavuje priamo v jaslickach?lebo som pocula,ze je na to nejake stredisko,kde sa taketo veci vybavuju..dakujem za odpoved
Odpoveď:

Zdenka Tvrdá, útvar sociálnych vecí:

V detských jasliach umiestňujeme deti od 6 mesiacov do 3 rokov veku. O umiestnenie môžete požiadať priamo v jasliach na ul. 28. októbra u vedúcej zariadenia p. Hlavajovej.

 

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín