Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
jarná soblahovská
Úvod  Občan  

Otázky a odpovede

Položte otázku:

Meno a priezvisko:
E-mail:
Text:
Otázka sa týka:
Odpoveď poslať aj na uvedený E-mail

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.


Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.

Odpovede Mesta Trenčín, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas Mestu Trenčín na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Trenčín si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.

Prosíme vás, aby ste si pred zadaním otázky prečítali Pravidlá používania služby Otázky a odpovede.

Zobraziť otázky a odpovede na tému:
Otázka od: terezia charastej, 13.08.2009
Prosim Vas je v Trencine tanecny kruzok kde by prijali aj 3 rocne dieta? Nechodi do skolky, neprijali ju, viem ze v skolkach sa kruzky.Ma pravo chodit pripadne len do kruzku v MS? Velmi ju bavi tanec, chcela som jej to umoznit.Dakujem.
Odpoveď:

Útvar školstva:

Tanečný krúžok pre vekovú kategóriu Vašej dcérky bude od septembra 2009 pracovať  pri Kultúrnom stredisku Aktivity na sídlisku Juh. Bližšie informácie získate na tel. čísle 032/658 26 08 alebo 0908 210 940. Krúžky v materských školách môžu navštevovať len deti MŠ.

Otázka od: janka n, 28.07.2009
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne detských jasiel, či je možné umiestniť 14-mesačné dieťa len na dva dni v týždni a či by sa v tom prípade dal znížiť poplatok za jasle.
Odpoveď:

Útvar školstva:

Umiestnenie dieťaťa v detských jasliach je na dobu určitú a počíta s pravidelnou dochádzkou do detských jaslí. Poplatok je paušálny na celý mesiac, len v prípade  minimálne dvojtýždňového potvrdeného ochorenia lekárom sa vracia polovica, resp. celý poplatok. Umiestnenie na dva dni v týždni nie je možné.  

Otázka od: Janovová Adriána, 26.06.2009
Potrebovala by som zoznam materských škol, ktoré budú otvorenépočas leta v celom trenčianskom kraji. Ďakujem
Odpoveď:
Prevádzku materských škôl v meste Trenčín počas letných prázdnin nájdete na www.trencin.sk/48839.
Otázka od: Martina Novotová, 16.06.2009
Dobrý deň, som na materskej dovolenke s trojmesačnou dcérkou.Moja prvá dcéra ma 4 rokz a navštevuje štátnu materskú školu.Dnes som sa dozvedela že nemôže cez prázdninz navštevovať škôlku.že vraj škôlka je cez prázdninz výlučne pre deti,ktorých rodičia pracujú a nemajú kam deti dať. pôvodne som chcela dať dcérku do škôlky aspoň na jeden z tých dvoch voľných mesiacov aj kvôli tomu,že potom ju do škôlky dostanem len veľmi ťažko,nakoľko si bude musieť zase zvykať....je to dané nejakým zákonom?lebo na internete som nič nenašla.Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď:

Žiadny zákon nezakazuje matkám na MD vodiť cez prázdniny deti do materskej školy. Je to skôr prosba alebo žiadosť o pochopenie, nakoľko učiteľky majú nárok zo zákona na 9 týždňov riadnej dovolenky a jediné obdobie, kedy ju  môžu čerpať, sú letné prázdniny. Ak si pani učiteľky nevyčerpanú dovolenku čerpajú počas školského roka ( pri poklese detí počas chorobnosti ), opäť sa rodičom nepáči, že sa deti spájajú do skupín a pod. Okrem iného, pani učiteľky sú tiež matkami a čas letných prázdnin chcú stráviť v kruhu svojej rodiny.

Otázka od: Dagmar Beňovská, 09.06.2009
Dobrý deň, kto určuje dĺžku "letných prázdnin" v materských školách v TN? Je to mesto alebo konkrétna MŠ? Je stanovené mestom, že MŠ musí byť zavretá celý kalendárny mesiac alebo to môže byť aj kratšia doba, príp.prelom mesiacov, napr. posledné 2 júlové a prvé 2 augustové týždne? Ďakujem.
Odpoveď:

Útvar školstva:

Dĺžku letných prázdnin v materských školách určuje vyhláška  MŠ SR č. 306/2008 Z.z. o materských školách ( § 2 najmenej tri týždne). Mesiac júl alebo august rozhodne väčšina rodičov na rodičovských združeniach v jednotlivých MŠ.

Otázka od: mio, 17.05.2009
Dobry den, zaujimalo by ma ci je mozne umiestnit dieta, kt. ma 1,5 roka z Novej Dubnice do Jasliciek v Trencine, kedze u nas su neni? Su nejake podmienky prijatia? Ako dlho sa caka a pod. Maju aj konkretne web stranky alebo tel. cisla? Dakujem za skoru odpoved.
Odpoveď:

Útvar školstva:

Žiadateľ si vyplní žiadosť o umiestnenie dieťaťa v detských jasliach, tlačivo je na našej webovej stránke v sekcii Občan/Tlačivá/Zabezpečenie sociálnej pomoci/Žiadosť o umiestnenie dieťaťa v detských jasliach. Poplatok za starostlivosť v DJ je vo výške rodičovského príspevku a poplatok za stravovanie je 1,16 eura. Momentálne máme kapacitu naplnenú , ale k 1.9. sa uvoľňujú miesta, nakoľko detičky nám odchádzajú do materských škôl. Niekedy sa uvoľní miesto aj počas roka, niektoré deti odchádzajú aj zo zdravotných dôvodov, alebo sa skrátka nevedia adaptovať.

Otázka od: Martin V., 22.04.2009
Dobry den, rad by som sa Vas opytal, kedy mozem ziadat od mesta financnu podporu na moj florbalovy klu? Rad by som bol aby moj novy florbalovy klub v Trencine mal sponzora meso TRENCIN. Dakujem, majitel klubu Martin Vostiar
Odpoveď:

Útvar školstva:

Dotácie na činnosť z Dotačného programu mesta Trenčín pre rok 2009 už boli schválené komisiou školstva, športu a mládeže a pridelené jednotlivým TJ, Športovým klubom a Občianskym združeniam.

Na dotácie pre r. 2010 bude primátorom vydaná výzva na podanie žiadostí k určitému dátumu. Pokiaľ uchádzač ešte nie je zaregistrovaný na Ministerstve vnútra SR, musí tak urobiť a splniť ďalšie náležitosti (vyplniť dotazník, následne podať žiadosť s povinným prílohami).

Otázka od: beata gottwald, 04.04.2009
chcela by som sa popytat, ci su v trencine skolky pre deti mladsie ako 2 roky, konkretne 14 mes. dieta. dakujem,
Odpoveď:

Pre Vaše 2-ročné dieťa sú vhodnejšie jasle, nakoľko materské školy v Trenčíne sú naplnené 3 – 6 ročnými deťmi, ktoré sú pred 2-ročnými uprednostnené ( Vyhláška MŠ SR 306/2008 Z.z.). Zoznam predškolských zariadení  nájdete na našej stránke v sekcii Občan/Školy a predškolské zariadenia: http://www.trencin.sk/21363

Otázka od: Ing. Alžbeta Albrechtová, 25.03.2009
Dobrý deň, rada by som vedela, či sa nejako bude riešiť nedostatok voľných miest v materských školách (možno otvorením nových tried). Bola som v 5 škôlkach, a všade mi povedali, že aj keby mi ako chceli vyhovieť, mám smolu, prihlášku mi nevezmú, lebo je malý narodený až v r. 2007, a tento ročník vôbec neberú, keďže majú všade plno... Všetky pani riaditeľky, ktoré som oslovila mi oznámili, že nástup dieťaťa nie je možný počas roka, iba v septembri, lebo ináč na dieťa nedostanú príspevok od štátu...To je však v rozpore s vyhláškou MŠ SR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole, podľa ktorej sa deti do materskej školy prijímajú priebežne (pre prebiehajúci školský rok) alebo pre nasledujúci školský rok. Viem, že je veľmi veľa matiek, ktoré majú takéto isté problémy, preto myslím, že by bolo na mieste, tento problém riešiť, a nie sa vyhovárať na všetko možné s odporučením, aby sme dieťa dali súkromne opatrovať. Lebo je jednoduchšie jeden rok zrušiť škôlky, a negatívne dôsledky nechať na rodičoch. Ďakujem
Odpoveď:

Je pravdou, že finančné prostriedky od štátu sa prideľujú podľa počtu detí zapísaných k 15.9., ktoré sa nahlasujú na Ministerstvo školstva. Prijatie detí počas šk. roka je možný, pokiaľ dovoľuje kapacita materskej školy. Situáciu  s počtom miest v materských školách skomplikoval nový školský zákon, ktorý znížil počty detí v triedach MŠ od 1.9.2008. Triedy boli naplnené aj s výnimkami,/+ 3 deti/, ktoré povoľuje Štátna školská inšpekcia. Počty detí v triedach sa musia zo zákona dodržiavať, preto, ak sa triedy naplnia k 15.9., nemôže riaditeľka prijať ďalšie deti  v priebehu šk. roka/ len v prípade uvoľnenia miesta z dôvodu odhlásenia dieťaťa - odsťahovanie apod./

Mesto Trenčín však pripravuje alternatívne riešenia tak, aby bolo možné k septembru umiestniť všetky deti s trvalým pobytom v Trenčíne, ktoré spĺňajú kritériá pre prijímanie. Aj keď pre niektorých rodičov by to mohlo znamenať dočasné dochádzanie s dieťaťom na väčšiu vzdialenosť, deti budú umiestnené. Do budúcnosti pripravujeme  aj projekty nových škôlok v nevyužívaných kapacitách súčasných základných škôl tak, aby boli deti umiestnené čo najbližšie k bydlisku a pritom vo vhodných podmienkach. Do úvahy prichádzajú najmä dve základné školy na sídlisku Juh. Nové triedy v šk. roku 2009/2010 sa budú otvárať aj v mestských častiach, kde sú voľné priestory a to v MŠ na ul. Opatovskej / Sihoť 4/ a v MŠ na Kubranskej ul.

Otázka od: Zuzana Svorenova, 19.03.2009
Mame ziadostost o prijatie do Materskej skoly Smidkeho 12 TN.Prislo nam rozhodnutie,ze dcerka nie je prijata od 1.9.2009.Narodena je 2.1.2007 a to z kapacitnych dovodou.Je moznost volneho miesta v blizkom okoli.Musim 3.1.2010 nastupit do zamestnania,inak mi daju vypoved.
Odpoveď:

Situáciu  s počtom miest v materských školách skomplikoval nový školský zákon, ktorý znížil počty detí v triedach MŠ od 1.9.2008. Triedy boli naplnené aj s výnimkami,/+ 3 deti/, ktoré povoľuje Štátna školská inšpekcia. Podľa predbežného stavu je napríklad v Nitre neumiestnených takmer 200 detí, v Trnave je ich až 250. V Trenčíne je dnes potrebné umiestniť ešte približne 80 detí.

Mesto Trenčín však pripravuje alternatívne riešenia tak, aby bolo možné k septembru umiestniť všetky deti s trvalým pobytom v Trenčíne, ktoré spĺňajú kritériá pre prijímanie. Aj keď pre niektorých rodičov by to mohlo znamenať dočasné dochádzanie s dieťaťom na väčšiu vzdialenosť, deti budú umiestnené. Do budúcnosti pripravujeme  aj projekty nových škôlok v nevyužívaných kapacitách súčasných základných škôl tak, aby boli deti umiestnené čo najbližšie k bydlisku a pritom vo vhodných podmienkach. Do úvahy prichádzajú najmä dve základné školy na sídlisku Juh. Nové triedy v šk. roku 2009/2010 sa budú otvárať aj v mestských častiach, kde sú voľné priestory a to v MŠ na ul. Opatovskej / Sihoť 4/ a v MŠ na Kubranskej ul. V prípade voľného miesta budú poskytnuté aj deťom narodeným v r. 2007.

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín