Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
jarná soblahovská
Úvod  Občan  

Otázky a odpovede

Položte otázku:

Meno a priezvisko:
E-mail:
Text:
Otázka sa týka:
Odpoveď poslať aj na uvedený E-mail

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.


Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.

Odpovede Mesta Trenčín, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas Mestu Trenčín na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Trenčín si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.

Prosíme vás, aby ste si pred zadaním otázky prečítali Pravidlá používania služby Otázky a odpovede.

Zobraziť otázky a odpovede na tému:
Otázka od: Katarína Svorčíková, 28.04.2014
Mám prihlášku v MŠ štvorlístok Trenčín pre dieťa od augusta 2012, s nástupom september 2014. Chcem sa opýtať, kedy zariadenie posiela písomné vyrozumenie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do zariadenia?Keď je v tak dlhom časovom predstihu dieťa prihlásené do MŠ, môže zariadenie dieťa neprijať? Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Materská škola Štvorlístok je súkromná. Pod Mesto nepatrí. Žiadosti o prijatie dieťaťa sa dávajú pri zápise v tom kalendárnom roku, kedy dieťa má nastúpiť do MŠ a riaditeľka vydáva  rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí spravidla po zápise detí, bližší termín si určuje sama. Doporučujem osobne kontaktovať riaditeľku uvedenej MŠ.

Otázka od: Andrea Sedláčková, 17.04.2014
Dobrý deň,chcela by som sa opytat ci je pravda,ze v Tn-cast Zamostie v byvalom objekte pekarne Papina bude nova materska škólka ?? Ak áno,kedy a kde sa bude dat do nej nahlasit dieta ??
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín:

Podľa mojich informácií tam bude otvorená súkromná materská škola.

Otázka od: Lucia, 17.03.2014
Kolko detí by malo byť v školke cez letné prázdniny? Ďakujem.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Počas letných prázdnin musia pedagogickí  a prevádzkoví zamestnanci čerpať väčšinu dovolenky. Z tohto dôvodu je každá materská škola 1 mesiac /júl alebo august/ otvorená, a to podľa výberu rodičov. I keď minimálny počet detí v triede počas prázdnin nie je legislatívne určený, nie je rentabilné, aby bola materská škola v prevádzke, ak klesne počet detí pod 10. V takomto prípade sa hľadajú pre deti, ktoré nemajú rodičia možnosť nikam dať, možnosti umiestnenia v najbližšej materskej škole.

Otázka od: alexandra, 06.03.2014
Dobry den jedna sa o matersku skolku Turkovej na sihoti dakujem
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia města Trenčín, m.r.o.:

Na základe prešetrenia priamo v MŠ Turkovej, zápisnice a uznesenia zo stretnutia ZRŠ sa rodičia dohodli a odsúhlasili jednohlasne na prvom strtnutí ZRŠ polročnú úhradu príspevku ZRŠ v sume 12 eur. Na základe informácií p. riaditeľky, každá zápisnica a uznesenie zo stretnutia ZRŠ je vyvesené a rodičia sa môžu k nemu vyjadriť, aj keď náhodou neboli prítomní.

Otázka od: alexandra, 04.03.2014
Dobry den mozem sa spytat preco sa ZRPS v skolach plati raz za skolsky rok a v skolkach 2x za skolsky rok. Nemalo by to byt jednotne?
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Platba za ZRŠ záleží od toho, ako sa dohodnú rodičia na prvom stretnutí ZRŠ v materskej škole. Ak budeme vedieť, o ktorú MŠ ide konkrétne, môžeme zistiť podrobnosti.

Otázka od: nespokojná mamička, 28.02.2014
Dobrý deň, zaujímalo by ma prečo ak chcem dať svoje dieťa do škôlky po dovŕšení 3r., musím si podať prihlášku ešte rok-dva dopredu aby som mala istotu že ho v jeho 3r. príjmu? Prečo keď si podám prihlášku vo februári a v septembri toho istého roku mi dieťa nepríjmu, lebo sú uprednostnené deti, ktoré si ju podali o rok skôr, a tie deti samozrejme ktoré tam už majú súrodencov, alebo majú predškolský vek, to viem? A prečo mesto nerieši kapacitné nedostatky v materských školách, keď každoročne je odmietnutých niekoľko detí práve z nedostatku miest? Ďakujem za odpoveď
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Zatiaľ sa každý rok podarilo k septembru umiestniť všetky deti z Trenčína, aj keď nie presne v lokalite, ktorú si vybrali. Dokonca sme prijali aj mimotrenčanov, keď sa uvoľnilo miesto alebo nenastúpili deti z Trenčína.

Nie je pravdou, že mesto nič nerobí. Keď začal stúpať počet detí, vytvorili sme pred piatimi rokmi 5 tried, 3 na ZŠ Východná, 1 na MŠ Opatovskej a 1 na MŠ Kubranská. Prihlášky sa nedávajú rok, ani dva roky vopred. Dávajú sa len v ten rok, kedy dieťa nastupuje do MŠ.

Nakoľko tento rok opäť stúpol počet neprijatých detí, snažíme sa hľadať priestory na vytvorenie nových tried k septembru 2014. V určitých lokalitách však nemôžeme uspokojiť všetkých rodičov.

Otázka od: rodičia, 23.02.2014
Dobrý deň, ako rodičia 3 a 4 ročných detí sme sa zúčastnili hromadného zápisu detí do MŠ. Vieme, že hromadný zápis je pre všetkých rodičov jedinou možnosťou, ako zapísať svoje deti do MŠ. Poradie našich detí pri zápise bolo v prvej desiatke. Keďže medzi rodičmi sa šíria fámy o malom počte voľných miest v MŠ v Trenčíne a že vraj ani priaznivé poradie našich detí pri hromadnom zápise nemusí stačiť na ich umiestnenie do MŠ pre existenciu iného ako oficiálneho zoznamu, zostali sme s manželom veľmi zneistení. Prosíme o Vaše uistenie, že ak sme ako občania dodržali všetky pravidlá, naša žiadosť by mala byť vybavená kladne. Prosto, byť poctivý sa oplatí. Aj v našom meste. Otázka umiestnenia našich detí do MŠ od septembra 2014 je pre našu rodinu životne dôležitá. Deti sme zapísali do MŠ na Legionársku ulicu. Ďakujeme za odpoveď.
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Ako každý rok je situácia v mestskej časti Soblahovská veľmi ťažká. Chápeme Vás a Vašu situáciu. Všetci rodičia plnia podmienky prihlásenia detí, nakoľko sa zúčastnia centrálneho zápisu detí v Školských zariadeniach. Nezáleží vôbec na poradí príchodu rodičov na zápis. Pre prijatie sú dôležité najmä  zákonné podmienky prijatia,  a to prednosť pre 5 ročné deti a deti s odloženou školskou dochádzkou, ostatné deti 3 ročné, prednostne deti s trvalým pobytom v Trenčíne. Spolu s Mestom hľadáme riešenia nových priestorov v tejto alebo inej časti Trenčína na prijatie čo najväčšieho počtu prihlásených detí.

Otázka od: Katarína Kopuncová, 17.02.2014
Dobrý deň prajem. Kde mám žiadať o vrátenie platieb ,ktoré boli nedopatrením zaslané ako školné z MŠ nakoľko moje dieťa chodí od septembra do predškolskej triedy a z toho vyplýva že za neho školné platí štát a tak by som chcela požiadať o vrátenie týchto platieb na môj účet naspäť. Ďakujem za odpoveď. Kopuncová
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Takéto platby vraciame, treba len požiadať písomne na Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o., Kubranská 20, 91101 Trenčín a platby Vám budú na Váš účet vrátené. Potrebné je napísať názov MŠ, meno dieťaťa a obdobie, za ktoré boli uhradené.

 

Otázka od: Fedor H, 13.02.2014
je v naplni prace ucitelky v MS obliekat 3-4 deti ked idu na vychadzku von? je normalne, aby detom neboli oblecene teplaky (nechane len tenke leginy) aj ked vonku je 0 stupnov? potom, aby deti neboli stale chore? dakujem za odpoved
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Túto situáciu treba riešiť priamo v materskej škole, ktorú navštevuje Vaše dieťa, s učiteľkami alebo riaditeľkou. Pani učiteľky obliekajú deti do vecí, ktoré majú v skrinke. Ak sa stalo, že učiteľka obliekla niečo iné, nebolo to úmyselné, nakoľko bývali skutočne teplé dni.

Otázka od: Anna K., 07.02.2014
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako bude zabezpečené spravodlivé prijímanie detí do Materských škôlok, popri hre v detskom centre som totiž začula rozhovor dvoch mamičiek kde sa jedna chválila že jej dieťa určite do škôlky zoberú lebo sa bola riaditeľke pred zápisom "pripomenúť" a ani nevie či sa bude ešte unúvať isť aj na centrálny zápis keďže to už má vybavené. Podotýkam že jej dieťa nemalo v žiadnom prípade ešte 5 rokov a ani odloženú dochádzku, takže nespadá do skupiny prednostne prijímaných žiakov. Tento konkrétny podnet sa týka škôlky na Sihoti, a keďže ja a aj ostatní rodičia ktorí nemáme nadštandardné kontakty s riaditeľkami sme museli "vystáť " rad na zápise , príde mi to dosť nespravodlivé. Bude zabezpečená nejaká dodatočná kontrola alebo prijatie záleží len na známosti/neznámosti s riaditeľkami MŠ? Ďakujem
Odpoveď:

Danica Lorencová, Školské zariadenia mesta Trenčín, m.r.o.:

Je veľmi smutné, ak sa s niečím takým niekto chváli, lebo všetky deti museli prejsť centrálnym zápisom. Ak takéto niečo riaditeľka pripustila, bola sama proti sebe, ale tiež je možné, že dieťa bolo na zápise pred rokom a nebolo prijaté a riaditeľka sľúbila, že tento rok bude na to prihliadať. V každom prípade všetci rodičia mali prísť na centrálny zápis. Škoda, že nie je známe, o  ktorú MŠ sa jednalo, mohli by sme prešetriť túto situáciu. Práve preto sa koná centrálny zápis, aby sa predchádzalo špekuláciám, keď rodičia chodili deti zapisovať priamo k riaditeľkám MŠ. Všetky deti sú zapísané v centrálnom zozname. Žiaľ, tak ako minulé roky, nie je možné umiestniť deti presne podľa požiadaviek rodičov, napr. v mestskej časti Soblahovská, nakoľko počet prihlášok je omnoho väčší, ako možnosť umiestnenia detí v MŠ.

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín