Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
jarná soblahovská
Úvod  Občan  

Otázky a odpovede

Položte otázku:

Meno a priezvisko:
E-mail:
Text:
Otázka sa týka:
Odpoveď poslať aj na uvedený E-mail

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.


Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.

Odpovede Mesta Trenčín, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas Mestu Trenčín na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Trenčín si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.

Prosíme vás, aby ste si pred zadaním otázky prečítali Pravidlá používania služby Otázky a odpovede.

Zobraziť otázky a odpovede na tému:
Otázka od: JAN SUCHANCOK, 12.04.2014
DOBRY DEN, PROSBA O RADU. Môže zarátať platbu za komunálny odpad za syna, ktorý stravil 3 roky vo väzení? Mal viac ako 28 rokov, čiže bol plnoletý.
Odpoveď:

Katarína Tomášková, útvar ekonomický:

Je možné požiadať správcu dane o odpustenie poplatku z dôvodu, že neužíval nehnuteľnosť na území mesta Trenčín a bol vo väzení mimo mesta Trenčín. K žiadosti je potrebné doložiť aj potvrdenie o trvaní väzby.

Otázka od: JAN SUCHANCOK, 12.04.2014
Dobry den,prosim vas o radu moze obecny urad poslat exekucny danovy prikaz a je pravda ze sa proti tomu nemozem odvolat na kolko som samozivitel manzelka nepracuje a je chora a syn ma 17 rokov a chodi na strednu skolu?
Odpoveď:

Ján Margetín, útvar ekonomický:

Zákon o správe daní ustanovuje, že daňové nedoplatky môže vymáhať aj obec ako správca dane. V zmysle zákona platí, že: 

- daňové exekučné konanie začína správca dane na podklade exekučného titulu vydaním rozhodnutia o začatí daňového exekučného konania, pričom nie sú proti nemu prípustné opravné prostriedky,

- po začatí daňového exekučného konania doručuje správca dane daňovníkovi do vlastných rúk daňovú exekučnú výzvu, voči ktorej môže daňovník podať odvolanie v súlade s citovaným zákonom. Odvolanie by malo byť odôvodnené, pričom sa neskôr uplatnené dôvody neprihliada.

Po uplynutí lehoty na podanie odvolania alebo po zastavení odvolacieho konania alebo po zamietnutí odvolania odvolacím orgánom vydáva správca dane, teda aj obec daňový exekučný príkaz. Daňový  exekučný príkaz je právoplatný dňom vydania a nie sú proti nemu prípustné opravné prostriedky. Z toho vyplýva, že odvolanie proti daňovému exekučnému príkazu už nie je možné.

Otázka od: Danka Klučiarova , 08.04.2014
Dobrý deň. Chcem sa opýtať. Prečo musím platiť smeti na prechodnom bydlisku. Keď trvalý pobyt mám v Trenčíne. A smeti sme platili množstevne ako celá bytovka. Na prechodom pobyte sa vôbec nezdržiavam.
Odpoveď:

Katarína Tomášková, útvar ekonomický:

Poplatok za komunálne odpady sa platí z titulu trvalého, prechodného pobytu alebo na základe užívania nehnuteľnosti. V meste Trenčín platíte z titulu trvalého pobytu. Ak ale máte prechodný pobyt mimo mesta Trenčín, obec Vám vyrúbi poplatok z titulu prechodného pobytu. Je treba sa opýtať v obci, kde máte prechodný pobyt na možnosti odpustenia poplatku z dôvodu, že sa tam nezdržiavate.

Otázka od: Helena Kozeleková, 04.04.2014
Aké tlačivo hlásenia má použiť fyzická osoba pri zániku vlastníckeho práva k nehnuteľnosti /garáž a pozemok/ a aké majú byť prílohy.
Odpoveď:

Ján Margetín, útvar ekonomický:

Vo Vašom prípade sa pri zániku vlastníckeho práva ku garáži a k pozemku je potrebné vyplniť oddiel I. -  údaje  o daňovníkovi -  tzv.  košieľku, pričom vypíšete v druhu priznaní -  čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti. V tlačive zároveň vyplníte prílohy II. oddiel - priznanie k dani z pozemkov a III. oddiel - priznanie k dani zo stavieb.

Otázka od: ivan . sihoť, 19.03.2014
dobrý deň Ponúknete nám niečo zaujímavé na čítanie ? Napríklad zoznam neplatičov...
Odpoveď:

Ján Margetín, útvar ekonomický:

Správca dane spracuje a zverejní zoznam neplatičov v súlade so zákonom o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Otázka od: daniel mrazik, 27.02.2014
Dobry den.V juni 2013 som ukoncil strednu skolu.Stale byvam s mamou a surodencami.Mam otazku ohladne poplatku za komunalny odpad.Doteraz tento poplatok bol v jednom s mojou celou rodinou ale kedze uz nechodim do skoly,neviem ci tento poplatok uz musim uhradzat sam za seba,alebo stale bude chodit na meno mojej matky ako doteraz.Dakujem
Odpoveď:

Katarína Tomášková, útvar ekonomický:

Ak ste nezmenili adresu trvalého pobytu, prípadne nežiadali o rozdelenie rozhodnutia, rozhodnutie bude pre rok 2014 vystavené tak, ako doteraz.

Otázka od: Jaruš, 20.01.2014
Dobrý deň, chcela som sa spýtať, dcéra študuje v BA, domov chodí len cez víkend, aj to každý druhý.Nemáme nárok na zľavu pri platbe poplatku za odpad? Ak áno čo potrebujeme k tomu, aké potvrdenia a pod. Ďakujem
Odpoveď:

Katarína  Tomášková, útvar ekonomický:

Správca dane odpúšťa poplatok pre študentov v zmysle VZN.  Je potrebné predložiť žiadosť a písomne oznámiť počet dní v zdaňovacom období, počas ktorých sa dcéra nezdržiava na území mesta Trenčín. K tomuto je potrebné doložiť aj doklady v zmysle platného VZN, napr. o návšteve školy a o zaplatení poplatku za komunálne odpady v mieste štúdia.

 

Otázka od: Vendelin Krivačka, 16.01.2014
Dobry den. Sme rodina s pohybovo postihmutim synom -vozickarom,ktory je drzitelom preukazu ZTP/S.Z dovodu zlepsenia zdrav.stavu a psychickej pohody nasho syna vlastnime doma maleho psika.Radi by sme touto cestou poziadali bud o uplne,pripadne ciastocne odpustenie/zlava/dane za psa.Velmi by ste nam pomohli,nakolko mame v suvislosti so zdravotnym stavom nasho syna aj tak dost velke vydaje.Verim,ze sa nasou ziadostou budete zaoberat.Za pochopenie velmi dakujem Krivacka Vendelin 0903457848
Odpoveď:

Ján Margetín, útvar ekonomický:

Pre zdaňovacie obdobie roku 2014 nemajú držitelia preukazov ŤZP možnosť odpustenia alebo zníženia dane. Preto nie je možné znížiť alebo odpustiť daň za psa na zdaňovacie obdobie roku 2014.  

Aj napriek tomu, kontaktujte ma na tel. čísle 0902 911 140 a pokúsim sa preveriť skutkový stav a možnosti zníženia dane v súlade so zákonom a účinným VZN mesta Trenčín.

Otázka od: Ján Hlavaj, 13.01.2014
Dobrý deň,som vlastníkom polovice nehnutelnosti a koncom minulého roka som darovacou zmluvou nadobudol aj druhú polovicu,chcem sa opýtať či sa ma týka povinnosť podať daňové priznanie dane s nehnutelností.Ak by sa dalo poprosil by som o odpoveď e-mailom. ďakujem Ján Hlavaj
Odpoveď:

Ján Margetín, útvar ekonomický:

Na základe zákona sa daňové priznanie k dani z nehnuteľností podáva pri každej zmene skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť do 31.1.bežného zdaňovacieho obdobia. Na vyrubenie dane

z nehnuteľností je rozhodujúci stav k 1.1. zdaňovacieho obdobia.

V uvedenom termíne si podáte čiastkové daňové priznanie k dani z nehnuteľností, pričom odporúčam predložiť aj kópiu darovacej zmluvy.

Otázka od: Igor Nemec, 12.01.2014
Dobrý deň. Mám zaplatiť daň za psa v januári alebo príde výzva na zaplatenie ? Ďakujem. S úctou Nemec
Odpoveď:

Ján Margetín, útvar ekonomický:

Podľa novelizovaného zákona sa daň za psa vyrubuje rozhodnutím.  Mesto Trenčín ako správca dane Vám doručí rozhodnutie, na základe ktorého zaplatíte daň v lehote uvedenej v rozhodnutí.

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín