Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Úvod  Občan  

Otázky a odpovede

Položte otázku:

Meno a priezvisko:
E-mail:
Text:
Otázka sa týka:
Odpoveď poslať aj na uvedený E-mail

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.


Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.

Odpovede Mesta Trenčín, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas Mestu Trenčín na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Trenčín si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.

Prosíme vás, aby ste si pred zadaním otázky prečítali Pravidlá používania služby Otázky a odpovede.

Zobraziť otázky a odpovede na tému:
Otázka od: Martina Čižmárová, 11.02.2013
Mám nárok na zníženie poplatku za komunálny odpad na moju maloletú dcéru, ak podľa rozsudku OS v TN o úprave styku otca s dieťaťom je dieťa mimo TN (cca 125 dní v roku?
Odpoveď:

Katarína Tomášková, útvar ekonomický:

Každá žiadosť poplatníka je posudzovaná individuálne, na základe predložených podkladov. Vo vašom prípade je potrebné predložiť aj druhý doklad, ktorý preukazuje, že sa dcéra nezdržiava na území mesta Trenčín v danom období, napr. potvrdenie o úhrade poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v mieste pobytu mimo mesta Trenčín.

Otázka od: Zdeno, 06.02.2013
Dobry den, kedy sa budu posielat poplatky za psa, chcel som poplatok zaplatit v pokladni na MsU a tam mi bolo povedane, ze sa budu posielat vyrozumenia o vyske poplatku
Odpoveď:

Ján Margetín, útvar ekonomický:

Na základe novelizácie zákona o miestnych daniach sa bude daň za psa vyrubovať súčasne s daňou z nehnuteľností jedným rozhodnutím. Rozhodnutia začneme občanom zasielať pravdepodobne koncom mája. Platby dane z nehnuteľností a z dane za psa následne realizujte vo výške, v lehotách a v zmysle variabilných symbolov uvedených v rozhodnutí.

 

Otázka od: jozef suchy, 04.02.2013
dobry den. mesto partizanske zverejnilo na svojej stranke zoznam platicov psov. podla mna je to velmi spravne rozhodnutie,ktore zvysi prijem mesta. v trencine su byty kde je vjacero psov, zatvorenych po cely den a vencit sa idu az podozrivo neskoro vecer aby sa vyhli kontrolam MP. a popritom hlavne takí na rychlo vencení najviac znecistuju blizke okolie cinziakov a chodniky.neuvazuje mesto trencin s niecim podobnym?dakujem za reakciu.
Odpoveď:

Ján Margetín, útvar ekonomický:

Je to zaujímavá myšlienka.  Na internetovej stránke mesta Partizánske sú však zverejnení psi, ktorí sú v evidencii správcu dane na základe ohlásenia, resp. daňových priznaní a nie platiči psov.   V každom prípade môžeme do budúcnosti zvážiť túto možnosť zverejnenia tak, aby zverejnené  informácie boli v súlade so zákonom o správe daní a poplatkov.

 

Otázka od: Marcel Malec, 25.01.2013
Dobry den, chcem sa spytat ci mam nejaku ulavu,alebo zlavu pri plateni komunalneho odpadu nakolko som uz 5 rokov ZTP! SOM invalidny dochodca,za odpoved dakujem.
Odpoveď:

Katarína Tomášková, útvar ekonomický:

Správca dane ustanovuje, že pre rok 2013 na základe podanej žiadosti poplatníka zníži poplatok o 6 € v prípade, ak poplatník preukáže, že je občanom s ťažkým zdravotným postihnutím. Dokladom preukazujúcim túto skutočnosť je preukaz ŤZP, ktorý je potrebné doložiť k žiadosti.

Otázka od: Jan Rýdzi, 25.01.2013
Mam 78 rokov a 200m vynášam smeti na hlavnú ulicu,mám nárok na uľavu polatku za smeti? bývam v TN Zlatovce. ďakujem za odpoveď.
Odpoveď:

Katarína Tomášková, útvar ekonomický:

Správca dane poskytuje zníženie poplatku o 16 € v prípade, ak je poplatník povinný z dôvodu nedostupnosti motorového vozidla pre vývoz komunálneho odpadu  a drobného stavebného odpadu zabezpečiť zvoz odpadu k stanovišťu zbernej nádoby určenému Útvarom stavebným, životného prostredia, dopravy a investícií Mestského úradu. Uvedenú skutočnosť poplatník preukazuje stanoviskom z menovaného útvaru.

Otázka od: Nina Zemánková, 04.01.2013
Dobrý deň, ako je to v prípade občana, ak nastúpi do domova dôchodcov, a platby za komunálny odpad. Automaticky sa mu prehlási adresa? Ďakujem
Odpoveď:

Ján Margetín, útvar ekonomický:

V prípade, že občan nastúpi do domova dôchodcov, adresa sa automaticky neprehlasuje. Záleží od občana, kde bude prihlásený na pobyt. Zmena prihlásenia k pobytu sa realizuje v Klientskom centre MsÚ v Trenčíne, kde Vám zamestnanci mesta aj podrobne vysvetlia podmienky prihlasovania alebo zmeny pobytu v meste Trenčín podľa individuálneho prípadu občana. Z hľadiska platenia poplatku za komunálny odpad jedomov dôchodcov povinný na rok 2013 predložiť správcovi dane zoznam občanov, ktorí sú umiestnení v zariadení, pričom týmto občanom správca dane (Mesto Trenčín) rozhodnutie nevyrubí.

Otázka od: karol, 03.01.2013
Dobrý deň, presťahovali sme sa a psa sme prehlásili od minulého roka na obecnom úrade mesta, kde sme sa nasťahovali. Je potrebné informovať mesto TN o prehlásení psa, aby sa neplatili dane za psa? Dane za minulý rok sú zaplatené.
Odpoveď:

Ján Margetín, útvar ekonomický:

Samozrejme. V zmysle zákona a podľa účinného všeobecne záväzného nariadenia je občan povinný oznámiť zánik daňovej povinnosti dane za psa. Na základe uvedeného oznámenia Vám  správca   dane upraví alebo zruší daňovú povinnosť k poslednému dňu mesiaca, v ktorom pes prestal byť predmetom dane.

 

Otázka od: Marta, 11.12.2012
Preco nikde nie je zverejnené, akým sposobom sa nakladá s peniazmi obyvatelov mesta/ rozne dane a poplatky/?Na co sú vlastne použité?Stale len čítam , že na nič nie su peniaze.
Odpoveď:

Mária Capová, útvar ekonomický:

O tom, aké má mesto Trenčín príjmy (dane, poplatky, atď.), ale aj o tom, aké má výdavky, veľmi podrobne informuje Rozpočet Mesta Trenčín na daný rok. Návrh rozpočtu, ale aj zmeny rozpočtu a Záverečný účet mesta, t.j. správa o hospodárení sú v zmysle zákona pravidelne zverejňované na web-stránke mesta (http://www.trencin.sk/rozpocet), ale aj na úradnej tabuli mesta. Rovnako sú na web-stránke mesta zverejňované všetky faktúry, objednávky, zmluvy.

Nie je teda pravda, že Mesto Trenčín nezverejňuje informácie o tom, ako sa nakladá s peniazmi obyvateľov mesta. Každý občan má k dispozícii potrebné údaje.

Otázka od: Ing. Lubos Januska, 05.12.2012
dobry den nakolko sa nam narodil druhy syn a mam vedomost ze niektore obce poskytuju tzv prispevok pri narodeni dietata samozrejme viem ze tento prispevok je zo strany obce dobrovolny a nerobim si iluzie ze prave Trencin by nam ho dal ale pre istotu sa chcem infomovat ci taky prispevok vobec obec Trencin registruje a ci na neho teda mame nejakym sposobom apelovat za informaciu vopred dakujem s Pozdravom Januska
Odpoveď:

Mária Capová, útvar ekonomický:

Takéto príspevky neposkytujeme, nemáme na ne v rozpočte peniaze.

Otázka od: Domčeková M., 03.10.2012
Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom psíka, od 1.7.2012 sme psíka previedli na inú osobu, ktorá má nad 70 rokov, doteraz nám neprišiel a ani im žiaden výmer na zaplatenie. Koľko treba zaplatiť, aby to bolo na poriadku - od 1.1.2012 do 30.6.2012 my, od 1.7.2012 nová majiteľka??? Ďakujem za odpoveď. DM
Odpoveď:

Ján Margetín, útvar ekonomický:

V súčasnosti  správca  dane  dokončuje  spracovanie  doteraz  obdržaných  podaní k zmene  z dane  za psa. Vo Vašom konkrétnom  prípade sme alikvótne upravili výrub daňovej povinnosti, pričom  predmetné  rozhodnutie Vám zasielame na Vašu adresu. 

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín