Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Mesto z hradu

Mesto vysadí 75 tisíc cibuliek kvetov

(11.10.2017, Mesto Trenčín)

Na vybraných zatrávnených plochách v centrálnej časti mesta sú počas tohto týždňa vymeriavané a farebne označované časti, na ktorých už v najbližších dňoch budú vysadené krokusy, narcisy, tulipány i ďalšie atraktívne cibuľoviny, dokonca aj špeciálna zmes namiešaná pre Trenčín.

Približne 8 a pol tisíc cibuliek vysadia pracovníci Mestského hospodárstva a správy lesov ručne. Ostatné cibuľoviny vysadí priamo do trávy upravený malý traktor.

 

Čo sa týka mechanizovanej výsadby pôjde o jednu z najmodernejších a najracionálnejších techník výsadby cibuľovín. Stroj dokáže trs trávy šetrne rozrezať, nadvihnúť, uložiť pod ním zmes cibuliek, vrátiť ho na svoje miesto a pritlačiť. Vysadená plocha sa pred vyklíčením rastlín a po ich odkvitnutí udržiava spolu s ostatným trávnikom bežným kosením. Cibuľoviny kvitnú v trávnikoch veľa sezón, pričom plocha zostáva zatrávnená.

Začiatok ručnej výsadby na ploche 86 m² je naplánovaný na 42. týždeň. Mechanizovaná výsadba na celkovej ploche 587 m² prebehne v prípade priaznivého počasia vo štvrtok 19. októbra.

 

Prvé kvitnutie na jar 2018

Na výsadbu bude použitých 12 zmesí cibuľovín, z toho jedna zmes s obsahom trvaliek. Kvitnúť by mali postupne od februára do mája, v prípade zmesi s trvalkami od júla do októbra.

Najzaujímavejším prvkom celej investície bude plocha pred fontánou pri Parku M. R. Štefánika. Použitá zmes cibuľovín na tomto mieste je špeciálne pripravená dodávateľom na želanie mesta. Zmes krokusov, narcisov a tulipánov výhradne v červenej a bielej farbe dostala názov „Trenčín“. Pod týmto názvom bude pri prvom kvitnutí na jar 2018 po prvý raz uvedená a zároveň ako originál aj zaradená do katalógu dodávateľskej firmy.

Rastlinky budú potrebovať čas na regeneráciu

Tak ako každý živý organizmus i cibuľoviny majú svoj pevne stanovený životný rytmus. Majú obdobie, kedy celú svoju energiu vkladajú do nádherných kvetov a to často už veľmi skoro na jar, kedy veľa rastlín ešte odpočíva. Po tomto období však cibuľky potrebujú chvíľu odpočinku, aby nás mohli znova v nasledujúci rok potešiť. Táto fáza je veľmi dôležitá, pretože si robia zásoby energie pre nasledujúci rast. Ich relaxačnú fázu môžeme vnímať s nevôľou, pretože sa prejaví zožltnutím a uschnutím celej nadzemnej časti.

Chceme vás preto požiadať o dočasnú trpezlivosť a ohľaduplnosť voči týmto rastlinám. Tolerujme chvíľu ten fakt, že vysadená plocha nás nebude lákať svojim vzhľadom tak, ako keď bola v plnom kvete. Mnohonásobne nám to vrátia v nasledujúcom roku.

Najneskôr na konci mája a začiatkom júna budú už môcť všetky vysadené plochy byť pokosené.

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín