Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Mesto z hradu

Diela zo sympózia na Skalke sa predstavia v Kremnici

(10.10.2017, Mesto Trenčín)

Vo štvrtok 12. októbra 2017 otvoria v galérii NBS Múzea mincí a medailí v Kremnici výstavu ORA ET ARS VIATOR – SKALKA PUTUJÚCA.

Výstava predstaví výberovú kolekciu výtvarných diel z Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA, ktoré sa každoročne v júni koná na najstaršom pútnickom mieste na Slovensku – na Skalke pri Trenčíne.

Sympózium chce prostredníctvom umenia propagovať starobylé pútnické miesto, uctiť si patróna Európy sv. Benedikta i jeho nasledovníkov – patrónov Nitrianskej diecézy sv. Andreja-Svorada a Beňadika. Zároveň poskytuje jedinečný priestor areálu Malej a Veľkej Skalky, okolitej krajiny i samotného Trenčína pre individuálnu kreativitu sochárov, maliarov a spisovateľov.

Sympózia sa od jeho vzniku zúčastnilo 73 výtvarníkov zo siedmich štátov a 34 literátov zo Slovenska. Pri výbere účastníkov sympózia je kladený dôraz na autorov z krajín V4 a na podporu účastníkov z partnerských miest mesta Trenčín, ktoré je hlavným organizátorom akcie.

V propagovaní Skalky a jej odkazu počas roka pokračuje projekt ORA ET ARS VIATOR – SKALKA PUTUJÚCA.  Ide o putovné výstavy zostavené z výberu výtvarných diel poskytnutých účastníkmi sympózia. V minulých rokoch boli zrealizované výstavy zo zbierky sympózia ORA ET ARS Skalka napríklad vo výstavných priestoroch Domu umenia v Bratislave, v galérii Panský dům Uherský Brod, v galerijných priestoroch Renesančného a neogotického kaštieľa v Galante, vo výstavných priestoroch Reduty Klubu kultury v Uherskom Hradišti. Na prelome rokov 2016–2017 bol výber z  diel vystavený na Morave v Galérii návštevníckeho centra Slovanského hradiště v Mikulčiaciach.

Výstavu v Múzeu mincí a medailí v Kremnici otvoria vernisážou 12. októbra o 16.00 hodine. Jej hudobným hosťom bude domáci chrámový spevácky zbor Chorus Cremniciensis.

Výstava v Kremnici potrvá do 24. novembra 2017.

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín