Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Mesto z hradu

Festival Sám na javisku už o pár dní

(11.09.2017, Mesto Trenčín)

Obžaloba politickej korektnosti, úvahy o surovosti sveta, ako sa s ňou vyrovnať a množstvo otázok prinesie do Trenčína festival jedného herca Sám na Javisku, ktorý sa koná 14. až 17. septembra 2017.

Počas štyroch festivalových dní zažijú diváci intimitu monodrámy v obkľúčení pálčivých tém a silných príbehov.

Témou tohto ročníka sú spodné prúdy presakujúce do postáv, myšlienok a príbehov, ktoré sa opakovane vynárajú z hĺbky spoločenského diania.  „Nesnažíme sa dodržiavať presný pomer domácich a zahraničných inscenácii. Je to skôr o tematickom výbere jednotlivých inscenácii, ktorý pochádza z  časti aj zo zahraničia,“ hovorí Kamil Bystrický, riaditeľ festivalu Sám na javisku, pričom tento rok festival privíta umelcov z Veľkej Británie, Litvy či Českej republiky.

Záštitu nad festivalom prevzal minister kultúry Marek Maďarič.

Aleksandras Rubinovas rozpovie príbeh Stalinovho priateľa z mladosti Fudziho, o ťarche tohto priateľstva aj o strachu zo Stalinovej chorobnej krutosti a prekvapivo aj o cite ako je láska. Temnému obdobiu dejín 20. storočia tiež prednesie svoje otázky britský umelec Pip Utton v úspešnej hre Adolf, kde kladie rečnícke otázky divákom a odpovede sú tou častou inscenácie, ktorá prebieha len v myšlienkach samotného diváka, ale sú pointou predstavenia. Utton prešiel s incenáciou celý svet, no dlho bojoval so strachom odohrať predstavenie v Nemecku, kde sa bál ataku neonacistov. 

Politická korektnosť ako dvere do sveta nedorozumení

Pôvodne si v úlohe najznámejšieho žida svetovej literatúry predstavoval režisér Radek Balaš Jána Třísku, napokon ju stvárnil Milan Kňažko, ktorý za svoju obžalobu politickej korektnosti získal prestížnu Cenu Thálie. Pre Kňažka je to vôbec prvá monodráma a jeho stvárnenie si získalo aj samotného autora textu Kanaďana Marka Leiren-Younga, ktorý po pražskej premiére vraj Kňažkovi povedal, že to bol najlepší Shylock akého videl. Jeho vystúpenie v Trenčíne je teda rozhodne divadelnou udalosťou, ktorú si netreba nechať ujsť.

Veľkému záujmu zo strany divákov sa teší tiež predstavenie v obsadení s hercom Slovenského národného divadla Robertom Rothom Mier chatrčiam! Vojnu palácom!

“Jedného dňa ľudia vravia, že je mier a že je koniec vojny. Ale už zajtra vravia, že je nová vojna a že vojna teda pokračuje...” S touto myšlienkou sa predstaví Jakub Gottwald z pražského divadla Meetfactory. Peter Tilajčík sa zase pozrie na príbeh žien diktátorov 20. storočia. Práve Tilajčík sa predstaví v novom priestore, ktorý tento rok k festivalu pribudol. Nahrávacie štúdio Men at Sound ponúkne komorný priestor, kde vynikne intímna atmosféra inscenácie.

Sám na javisku láka divákov na európske divadlo

Festival Sám na javisku má svoje čaro, ktoré si dokáže získať diváka všetkých vekových kategórii, keď v programe organizátori mysleli aj na tých najmenších a zaradili inscenáciu pre deti Vlada Kulíška Kráľ Šašo.

Mimochodom je to práve Kulíšek, kto založil festival Sám na javisku a od roku 2005 prenechal jeho organizáciu občianskemu združeniu Kolomaž. „Považovali sme za dôležité, aby sa festival, špecifický svojou dramaturgiou, udržal na takzvanej divadelnej mape na Slovensku. Sme radi, že práve v Trenčíne,“ vysvetľuje Kamil Bystrický.

V rámci off programu sa predstaví elektronicky-akustický zjav Ján Boleslav Kladivo a britský hudobník  James P. Honey. Na programe je aj prednáška s režisérom Jánom Šimkom a Dianou Laciakovou z Divadelného ústavu SR.

Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia – hlavný partner.

PROGRAM:

štvrtok 14.9.

17:00 h. PKDS Robert Roth: Mier chatrčiam! Vojnu palácom!

19:00 h. PKDS Robert Roth: Mier chatrčiam! Vojnu palácom!

piatok 15.9.

19:00 h. kino Hviezda Milan Kňažko: Shylock

21:00 h. PKDS Jakub Gottwald: Třetí Lež

sobota 16.9.

18:00 h. PKDS Pip Utton: Adolf

19.30 h. kino Hviezda Aleksandras Rubinovas: Koba/Stalin

21:00 h. Klub Lúč Ján Boleslav Kladivo

22:00 h. Klub Lúč David Zábranský: Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny

23:30 h. Štúdio M&S James P. Honey

nedeľa 17.9.

16:00 h. kino Hviezda Vlado Kulíšek: Kráľ Šašo

17:30 h. PKDS Jazmína Piktorová: Na jazyku vlas

18:15 h. PKDS Tomáš Janypka: Monochromy

19:00 h. Štúdio M&S Diana Laciaková, Ján Šimko – divadelné prednášky

20:00 h. Štúdio M&S Peter Tilajčík: EVA

Všetky informácie sú dostupné na webe www.monodrama.sk

Vstupenky je možné zakúpiť za predpredajovú cenu v KIC Trenčín na Mierovom námestí

 

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín