Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Mesto z hradu

Fontána Vodník Valentín by mala od budúceho týždňa opäť chrliť vodu

(12.07.2017, Mesto Trenčín)

Riadiaca jednotka, ktorá zabezpečuje intervalové striekanie vody z fontány na Štúrovom námestí, je už opravená a je na ceste od dodávateľa.

Porucha sa prejavila 28. júna 2017. Dodávateľ, ktorý v minulom roku na tejto fontáne vymieňal technológiu jumpingov, zabezpečil opravu u maďarského výrobcu v rámci záruky. Od budúceho týždňa by tak vďaka tomu mala fontána opäť osviežovať Trenčanov i návštevníkov mesta.

Technológia jumping jet je počítačom riadené vystrekovanie vody oblúkom z jedného miesta do druhého, pričom vzniká dojem skáčuceho vodného stĺpca. Na soche vodníka Valentína na Štúrovom námestí bola použitá po prvýkrát v roku 1998. V tomto roku bolo odovzdané zrekonštruované celé námestie.

Pôvodne sa na ňom uvažovalo s fontánou. Počas rekonštrukcie však bola objavená studňa, ktorá v minulosti slúžila na napájanie zvierat, nakoľko sa na tomto priestranstve konali trhy dobytka. Tím riešiteľov sa rozhodol pamiatku zachovať tak, že vodu z osemmetrovej hĺbky dostanú aktívne na povrch námestia. Pri tom vznikla myšlienka postavy vážskeho vodníka, ktorého vytvoril sochár Igor Mosný.

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín