Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Mesto z hradu

V pondelok sa začne sympózium ORA ET ARS SKALKA 2017

(14.06.2017, Mesto Trenčín)

Na jubilejnom 10. ročníku medzinárodného výtvarnoliterárneho sympózia sa zúčastní 18 umelcov.  Na svojich dielach budú pracovať v areáli najstaršieho pútnického miesta na Slovensku od 19. do 25. júna 2017.

Slávnostné otvorenie sympózia je naplánované na pondelok 19. júna. Uskutoční sa o 16.00 hodine v Diecéznej svätyni sv. Andreja – Svorada a Beňadika na Malej Skalke. Predchádzať mu budú dve dopoludňajšie sprievodné akcie:  o 10.00 h stretnutie so spisovateľom Rudom Dobiášom a básnikom Erikom Ondrejičkom pre deti základných škôl v spoločenskej miestnosti Verejnej knižnice M. Rešetku na Hasičskej ulici 1 a o 10.30 h na tom istom mieste autorské čítanie poézie a rozhovory  s literátmi R. Dobiášom, Danou Podrackou a E. Ondrejičkom.

Na sympóziu ORA ET ARS SKALKA 2017 sa zúčastnia domáci a zahraniční umelci. Trinásť autorov vo výtvarnej sekcii: Eugeniusz Molski, Tarnow,  (PL), Ján Botek, Ostrožská Nová Ves (ČR), Danuše Markovová, Ostrava (ČR), Fero Guldán (Svätý Jur), Iva Jarošová-Štrbová (Bratislava), Daniela Krajčová (Žilina), Peter Krupa (Levoča), Ľudmila Lakomá-Krausová (Michalovce), Jozef Matuška (Ružomberok), Dominik Monček (Pruské), Vladimír Morávek (Bratislava), Eva Olexíková (Trenčín), Jozef Vydrnák (Dubnica nad Váhom) a 5 autorov v literárnej sekcii: Jozef Leikert (Bratislava), Margita Ivaničková (Trenčín), Erik Ondrejička (Bratislava), Dana Podracká (Bratislava), Rudolf Dobiáš (Trenčianska Teplá).

Tvoriť budú v priestoroch Malej a Veľkej Skalky, v plenéri a tiež vo výstavných priestoroch Mesta Trenčín a v blízkom okolí podľa vlastného výberu.

Svoje práce po prvý raz predstavia verejnosti v sobotu 24. júna na pracovnej vernisáži o 17.00 hodine v Diecéznej svätyni sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Malej Skalke. Súčasťou vernisáže bude aj autorské čítanie poézie Erika Ondrejičku „Sonáta Pre hlaS“ s hudobným sprievodom Miloša Železňáka (gitara).

Slávnostná vernisáž diel vytvorených na sympóziu spojená s kultúrnym programom bude v areáli kláštora na Veľkej Skalke v sobotu 22. júla 2017 o 15.00 hodine.

Výstava diel 10. ročníka bude potom od 25. júla až do 10. septembra 2017 pokračovať vo výstavných priestoroch Mestskej veže v Trenčíne.  

Vstup na podujatia je voľný.

Cieľom dnes už desaťročného projektu Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA je prostredníctvom umenia propagovať starobylé pútnické miesto Skalku pri Trenčíne, uctiť si patróna Európy sv. Benedikta i jeho nasledovníkov – patrónov Nitrianskej diecézy sv. Andreja-Svorada a Beňadika a poskytnúť jedinečný priestor areálu Malej a Veľkej Skalky, okolitej krajiny i samotného Trenčína pre individuálnu kreativitu sochárov, maliarov a spisovateľov, ktorí dostanú príležitosť na spoločné stretnutie a vzájomné spoznávanie sa prostredníctvom umeleckej tvorby.

Hlavným organizátorom je Mesto Trenčín.  Spoluorganizátormi sú Trenčiansky samosprávny kraj, Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne, Farský úrad Skalka nad Váhom, Beňadik, n. f . a T-VIA o. z.

Sympózium podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín