Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Mesto z hradu

Nedajte si ujsť Noc múzeí a galérií

(16.05.2017, Mesto Trenčín)

V sobotu 20. mája máte jedinečnú možnosť navštíviť s jedinou vstupenkou v hodnote 1 euro Mestskú vežu, Galériu M. A. Bazovského, Trenčianske múzeum, Katov dom a Karner sv. Michala.

Zdarma budú od 15.00 do 20.00 h sprístupnené priestory Piaristického gymnázia J. Braneckého - vyhliadková veža, pamätná izba pátra Braneckého a refektár. Na Trenčianskom hrade bude možné využiť jednotnú vstupenku v čase od 18.00 do 21.00 h. O 16.00 sa môžete spred Kultúrno-informačného centra vydať na prehliadku so sprievodcom, na ktorej sa dozviete o Piaristoch v Trenčíne.

Deti majú možnosť zapojiť sa počas celého týždňa do pátracej hry Trenčín za čias Márie Terézie, v rámci ktorej môžu objavovať tajomstvá a zaujímavé miesta. V galérii sú pripravené komentované prehliadky, divadielko, tvorivé ateliéry a záverečná nočná baterková prehliadka.

Od 16.00 do 22.00 bude otvorená aj Hvezdáreň prof. Alojza Cvacha na Gymnáziu Ľ. Štúra. Každé dve hodiny si môžete vypočuť prednášku „Čo sa dá pozorovať na nočnej oblohe“, zapojiť sa do diskusie s odborníkmi alebo si pozrieť astronomický film. Od 22.00 môžete pozorovať vesmír vlastnými očami pomocou špeciálnych ďalekohľadov. Vstup do hvezdárne je cez točité schodisko v prístavbe gymnázia. 

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“.

„Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách.

 

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín