Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Mesto z hradu

Trenčín si pripomenul 72. výročie oslobodenia

(11.04.2017, Mesto Trenčín)

Slová nikdy nesmieme na to zabudnúť zazneli 10. apríla 2017 pri Pamätníku umučených na Brezine niekoľkokrát.  Pietnej spomienky na historické udalosti sa zúčastnili predstavitelia kraja, zástupcovia mesta, Ozbrojených síl SR, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Jednoty dôchodcov na Slovensku i žiaci základných škôl.

Presne 10. apríla ráno pred 72 rokmi vstúpilo do nášho mesta oslobodzovacie vojsko. Išlo o súčasť bratislavsko-brnianskej vojenskej operácie sovietskej a rumunskej armády. Ako počas spomienkovej slávnosti pripomenul Miroslav Ondráš zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, na území vtedajšieho Trenčianskeho okresu bojovali zväzky štyroch oslobodzovacích armád 2. ukrajinského frontu.

Keď 5. apríla oslobodili Bánovce nad Bebravou, potom 6. a 7. 4. obce od Veľkej Hradnej po Mníchovu Lehotu, 8. apríla sa priblížili k Trenčínu, prelomili nemecké pozície pri Hámroch, Kubrej a Trenčianskych Stankovciach.

Útok na mesto Trenčín sa začal v noci z 8. na 9. apríla cez Kozí vrch na Brezine smerom na mesto. Postup osloboditeľov spomalili nemecké protiútoky. Večer 9. apríla obnovili oslobodzovacie jednotky svoj útok a v noci z 9. na 10. apríla prenikli do mesta od juhozápadu.

Ustupujúci Nemci zničili v noci oba mosty cez Váh. Ráno o ôsmej hodine bola časť Trenčína na ľavom brehu rieky oslobodená sovietskymi a rumunskými vojakmi.  Delostreleckej a mínometnej paľbe bolo mesto vystavené ešte ďalších dvadsať dní, veľké škody spôsobovali najmä zápalné granáty.

Sovietski ženisti začali budovať most cez Váh. Po evakuácii ulíc pri rieke sa 28. apríla začala delostrelecká paľba na nemecké pozície. Potom sa sovietski vojaci začali prepravovať cez Váh po vybudovanom pontónovom moste, ktorý pomáhalo stavať aj miestne obyvateľstvo. Nemci využívali na krytie svojho ústupu ochrannú hrádzu Váhu.

Posledné zvyšky okupačných vojsk vyhnali oslobodzovacie jednotky až 30. apríla 1945. Nový drevený most odovzdali Trenčínu 11. mája 1945 (na fotografii rumunskí  a sovietski dôstojníci s predstaviteľmi mesta).

 

Boje na území vtedajšieho okresu Trenčín si vyžiadali 1 380 padlých Rumunov, 1 255 Sovietov a zahynulo aj 171 civilistov. Udalosti pripomína súčasníkom na cintoríne v Kubrej zabudnutý hrob rumunského vojaka Floria Iona, pamätník pri cintoríne na Soblahovskej ulici a pamätné tabule na Posádkovom klube v Trenčíne a v Zlatovciach.

Dva týždne po skončení vojny sa našlo na Brezine sedem hromadných hrobov. V nich bolo 69 tiel mužov aj žien - partizánov, ale aj civilistov s antifašistickým zmýšľaním. Nemci ich aj za pomoci Hlinkových gárd mučili v budovách terajšieho krajského súdu a štatistického úradu od októbra 1944 do apríla 1945. Na Brezine ich potom zastrelili alebo uškrtili a hodili do hrobu. Najmladší Jozef Chrenko z Dubodiela mal len 19 rokov. Po exhumácii identifikovali iba 43 obetí. Časť z nich si odviezli rodiny, ostatní sú pochovaní na cintoríne pri Pamätníku umučených.

Trenčania si aj po 72 rokoch uctili ich pamiatku, poklonili sa ich odvahe a vyjadrili svoju vďaku. Položili vence k pamätníku a na hroboch zažali sviečky. V príhovoroch zdôraznili potrebu hovoriť práve dnes o hrôzach, ktoré ľudstvu so sebou priniesli nacizmus a fašizmus.

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín