Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Trenčianske historické slávnosti
Úvod  Turista  

Praktické informácie

» Poloha

Trenčín sa nachádza v západnej časti Slovenska, je prirodzeným geografickým centrom stredného Považia. Hlavným tokom v meste je rieka Váh. Nadmorská výška v meste sa pohybuje v rozmedzí od 204 – 210 metrov nad morom. Vzdialenosť Trenčína od hlavného mesta Bratislavy je 125 km, druhého najväčšieho mesta Slovenska Košíc 337 km. Najbližší hraničný priechod s Českou republikou je vzdialený 17 km, najbližší hraničný priechod s Rakúskom je vzdialený 128 km.

 

» Podnebie

Mesto sa nachádza v miernom klimatickom pásme. Priemerná ročná teplota je 8,8º C. Leto je prevažne teplé s priemernou teplotou 20º C, jeseň je mierne daždivá. V zime je priemerná teplota -2º C a i snehová pokrývka. Priemerná januárová teplota je – 0,8º C, júlová 21,6º C.

 

» Čas

Je stredoeurópsky (+ 1 hodina od GMT), letný čas od poslednej marcovej nedele do poslednej októbrovej nedele + 2 hodiny od GMT

 

» Telefón

Volenie na Slovensko – štátny kód SR: + 421 + predvoľba  mesta Trenčín 32 + telefónne číslo. Volanie do zahraničia cez kód 00 + kód príslušného štátu + miestny kód + telefónne číslo.

Dôležité telefónne čísla:

Smerové číslo Trenčína pri volaní v SR    032
Smerové číslo pri volaní zo zahraničia        00421 32
Informácie o telefónnych číslach  1181
Vnútroštátne volanie prostredníctvom operátora 1181
Integrovaný záchranný systém   112
Policajný zbor  158
Mestská polícia    159
Zdravotná záchranná služba 155
Hasičský a záchranný zbor  150
Nepretržitá havarijná a núdzová služba pre motoristov             18 123
Pohotovostná lekárska služba    032...
Pohotovosť        032...
Nemocnica           032...

                    

» Štátne sviatky a dni pracovného pokoja

1. január  Deň vzniku Slovenskej republiky
6. január  Zjavenie Pána (Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov)
apríl    Veľký piatok
apríl    Veľkonočný pondelok
1. máj    Sviatok práce
8. máj    Deň víťazstva nad fašizmom
5. júl        Sviatok svätých Cyrila a Metoda
29. august    Výročie Slovenského národného povstania
1. september    Deň ústavy Slovenskej republiky
15. september  Sedembolestná Panna Mária
1. november Sviatok Všetkých Svätých
17. november  Deň boja za slobodu a demokraciu
24. december  Štedrý deň
25. december  Prvý sviatok vianočný
26. december   Druhý sviatok vianočný
               

 

» Mena

Euro (Eur) 
Bankovky sú v hodnote 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 €
Mince majú hodnotu 0,01, 0,02, 0,05, 0,10, 0,20, 0,50 centov 
Zmenárenské služby zabezpečujú komerčné banky  a zmenárne. Banky sú zväčša otvorené v pracovné dni, od 9.00 – 17.00, zmenárne i v sobotu od 9.00 – 12.00. V hoteloch si môžete zmeniť peniaze na recepcii, je tu 24 hodinová služba. Platbu kartou ešte nie je možné uskutočňovať všade, je lepšie nosiť so sebou malú hotovosť. Od 1. januára 2009 je Slovensko členom Európskej menovej únie - Eurozóny. Do 16. januára je možné platiť slovenskými bankovkami a mincami i eurami (duálny obeh) no vydávať vám budú len v eurách. Od 17. januára bude možné platiť len v eurách. Zvyšné koruny si môžete vymeniť v bankách a zmenárňach.

» Doprava

Trenčín je súčasťou hlavných dopravných ťahov – diaľnice D1 a hlavného železničného ťahu Bratislava – Žilina. Autobusová a železničná stanica v Trenčíne sa nachádzajú vedľa seba, od centra sú vzdialené asi 10 minút chôdze. Z diaľničného privádzača trvá cesta do centra mesta takisto 10 minút. Cestovný lístok na vlak je možné zakúpiť na železničnej stanici, prípadne priamo vo vlaku. V rámci autobusovej dopravy je možné zakúpiť si cestovný lístok priamo v autobuse.

Pre zisťovanie autobusových a vlakových spojov v rámci Slovenskej republiky môžete použiť stránku www.cp.sk a o autobusových spojoch v meste Trenčín (mestská doprava) sa dozviete na www.sadtn.sk

 

» Gastronómia

Väčšina reštaurácií ponúka európsku kontinentálnu kuchyňu, národné a zahraničné špeciality. Národnú kuchyňu je možné ochutnať v Slovenskej reštaurácii hotela Tatra alebo v reštaurácii Koliba, ktoré ponúkajú okrem bryndzových halušiek i ďalšie tradičné slovenské špeciality. V centre mesta je viacero pizzérií (Da Giuseppe, Venezia, Castello, Markus),  reštaurácií ponúkajúcich i ázijskú kuchyňu (Da Si Jang, Thang Long) a občerstvovacích bufetov. Niektoré reštaurácie ponúkajú tzv. denné menu, ktoré je k dispozícii ihneď a máva spravidla lepšiu cenu. V centre mesta je viacero kaviarní a cukrární (Alžbetka, Sissi, Speranza, Vodník, U Turka) a pubov (Steps, Jammeson, Skandal),  v letných mesiacoch i s letnými terasami.

 

» Ubytovanie

V meste sa nachádzajú 4 hotely a viac ako dvadsiatka penziónov, rôznej cenovej úrovne a vybavenosti. Väčšina z nich má pomerne malú kapacitu. Ubytovacie kapacity v centre sú drahšie, ako tie na periférii. Ubytovanie v stanoch a bungalovoch je možné v Autokempingu na Ostrove. Ubytovacie kapacity počas veľkých výstav (výstava psov, Elo-sys ) a v letných mesiacoch  je lepšie rezervovať vopred.

 

» Nakupovanie

Prevažná časť obchodov je koncentrovaná do centra mesta (Štúrovo a Mierové námestie, Vajanského a Palackého ulica). Väčšina obchodov je otvorená pondelok – piatok od 9.00 – 18.00, v sobotu od 9.00 – 12.00. Veľké obchodné domy a centrá sú otvorené i v sobotu a nedeľu (Obchodno-zábavne centrum MAX, Obchodné centrum Južanka, Hypermarket Tesco, Billa, COOP Jednota, Kaufland, Lidl). Nachádzajú sa predovšetkým v okrajových zónach mesta.

 

» Suveníry

Suveníry s motívom Trenčína, či Slovenska je možné kúpiť v Kultúrno-informačnom centre mesta Trenčín, alebo v špecializovaných predajniach suvenírov  a ľudovo-umeleckých predmetov (predajňa Dora na Mierovom námestí). Tradičnú trenčiansku medovinu kúpite v predajni Emdo (Hasičská ulica) a trenčiansku borovičku v podnikovej predajni Old Herold Fermu (Bratislavská ulica).

 

» Zaujímavé miesta

Panoramatický výhľad na mesto a Považie je možný z Matúšovej veže Trenčianskeho hradu, kde sa nachádza i studňa lásky ku ktorej sa viaže legenda o Omarovi a Fatime. Zaujímavý je i výhľad z mestskej veže, z ktorej uvidíte všetky dominanty mesta. Z hotela Tatra je možné vidieť rímsky nápis z roku 179. Dominantou Štúrovho námestia je fontána s vodníkom Valentínom, ktorá sa v zimných mesiacoch premení na ľadové klzisko. Priamo v centre mesta je vstup do lesoparku Brezina, v ktorom sa nachádzajú náučné chodníky.

 

Aktualizované 14.05.2009

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín