Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
jarná soblahovská
Úvod  Občan  

Otázky a odpovede

Položte otázku:

Meno a priezvisko:
E-mail:
Text:
Otázka sa týka:
Odpoveď poslať aj na uvedený E-mail

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.


Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.

Odpovede Mesta Trenčín, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas Mestu Trenčín na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Trenčín si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.

Prosíme vás, aby ste si pred zadaním otázky prečítali Pravidlá používania služby Otázky a odpovede.

Zobraziť otázky a odpovede na tému:
Otázka od: Tamara Neveďalová, 24.03.2017
Dobrý deň, podľa pokynu na letáku a dopravnej značky ohľadne zákazu státia 23.03.2017 z dôvodu upratovania verejnej komunikácie (ul.Halalovka) sme toto na Halalovke 2402/50 dodržali a dnešným ránom bolo pre mňa veľkým prekvapením, keď velká časť tejto komunikácie nebola uprataná. Prečo potom tlačíte na občanov, aby dodržali vaše pokyny, rešpektovali dočasnú dopravnú značku a preparkovali si motorové vozidla kadetade, keď na celej pravej strane tejto slepej ulice, kde parkujú vlastníci bytov nie je potom táto komunikácia uprataná. Ak sa tam v čase zákazu státia (dočasná dopravná značka) nachádzali dajaké motorové vozidlá a nebolo tak umožnené vyčisteniu komunikácie, tak kde bola mestská polícia aby toto poriešila. Tu sa vidí, že pravidlá a pokyny platia len pre niektorých občanov. Prajem pekný deň a ďakujem za odpoveď.
Odpoveď:

Roman Jaroš, správca miestnych komunikácií:

Na niektorých uliciach sme pristúpili k rozdeleniu čistenia ulíc na dve časti – jednu stranu sme čistili v oznámenom čase, druhú stranu označíme v ozname a vyčistíme v ďalšom termíne. Tento krok sme použili operatívne prvýkrát včera na ul. Halalovka a Mateja Bela za účelom zmierniť dosah preparkovávania vozidiel zo spomínaných ulíc počas výkonu čistenia.

Otázka od: J.S., 23.03.2017
Dobrý deň, kedy sa začne kontrolovať parkovanie podľa novej parkovacej politiky? Ako je možné, že je plná Sihoť áut ktoré parkujú na miestach kde by nemali? Prečo nie sú nejako označené autá, ktoré majú zakúpené parkovanie, všade vo svete je to bežné. Ako si mám skontrolovať či autá, ktoré nám parkujú pred domom s inými ŠPZ ako TN majú zaplatené parkovné, keď domáci nemajú kde zaparkovať?
Odpoveď:

Peter Sedláček, zástupca náčelníka mestskej polície:

Kontrola spoplatnenia a státia na vyznačených parkovacích miestach v rámci „novej parkovacej politiky“ v Meste Trenčín sa vykonáva každý deň v nepravidelných intervaloch na celom území mesta. Občania nemajú možnosť kontrolovať, či ostatné vozidlá stojace na (modro vyznačených) parkovacích miestach majú, respektíve nemajú zaplatený poplatok za parkovanie.

Otázka od: B.Ch., 22.03.2017
Dobry deň, chcela by som sa spytať ako vyriešite na ulici Strojarenska kde ste dali jednosmerku - samozrejme, že niektorí vodiči to nerešpektuju. Prechadzanie po chodniku, ked je tam urobene parkovanie a s kočarom nemate šancu prejsť na mamičky ste na tejto ulici zabudli aj na vozičkarov, možete si to prisť vyskušať. A ešte sa chcem spýtat ,kedy začnete riešiť parkovne miesta pred 5timi činžiakmi na ulici z jednej strany Strojarenska a z druhej strany Dlhe hony, určite by sa tu ako tak vyriešilo parkovanie. Ďakujem za konkretnu odpoveď.
Odpoveď:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru dopravy.

Na vozičkárov a mamičky s kočíkmi sme mysleli. Parkovanie čiastočne na chodníku na ulici Strojárenská bolo vyznačené na žiadosť samotných obyvateľov tejto ulice. K riešeniu sme pristúpili len z toho dôvodu, že súbežne s chodníkom (vo vzdialenosti možno 10 m) vedie ďalší chodník - a to priamo popred bytové domy č. 2-18. Horizont budovania parkovacích plôch medzi Vami spomínanými bytovkami momentálne nie je známy. To, kde sa budú budovať nové parkovacie plochy sa ukáže až po niekoľkých mesiacoch, kedy bude možné relevantne vyhodnotiť, na ktorých miestach došlo, resp. nedošlo k úbytku parkujúcich vozidiel.
K tomu, že niekto chodí do protismeru sa dá povedať len toľko, že takýto ľudia hazardujú zo svojimi, ale i cudzími životmi. Evidujeme niekoľko žiadostí od obyvateľov na otočenie jednosmerky. Spoločne s dopravným inšpektorátom tieto žiadosti - dúfam - v blízkej dobe prehodnotíme.

Otázka od: Fero Ondráš, 20.03.2017
Dobry den, po roku sa opat dostavam k otazke osadenia dopravneho zrkadla v krizovatke Zilinska/Povazska, tentokrat v tej pri vyjazde z parkoviska za obytnym domom. Po spusteni parkovacej politiky sa z daneho miesta neda bezpecne dostat von, kedze na Zilinskej su po oboch stranach danej krizovatky permanentne zaparkovane auta (na urovni domu totiz konci spoplatnene pasmo H) a neexistuje dostatocny rozhlad ani na jednu stranu. Pri predpokladanej rychlosti 50km/h je brzdna draha auta prichadzajuceho po Zilinskej, vratane nejakej reakcnej doby ovela dlhsia, ako je rozhlad do krizovatky z pohladu vodica prichadzajuceho z Povazskej a to nehovorim o zimnej premavke alebo dazdi. Vzniknuta situacia je naozaj ZLA, preto ju prosim vyrieste cim skor. Peniaze za parkovne uz mate na ucte urcite v dostatocnom objeme na vyriesenie tohto problemu. Idealne by bolo nainstalovat zrkadla do obidvoch krizovatiek Zilinska/ Povazska, snad ma prekvapite. Dakujem, Fero Ondráš
Odpoveď:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru dopravy:

Mesto je pripravené v týchto križovatkách osadiť zrkadlá hneď po súhlase dopravného inšpektorátu.

Otázka od: dusan, 20.03.2017
Dobry den, aky listok mam pouzit, ked parkujem pred obchodom s potravinami Maros sihot Milk agro sihot. cca max 15 minut na nakup. Mam sukromne parkovisko a trvaly pobyt na ulici Pred poľom. Dakujem za odpoved.
Odpoveď:

Ľuboslava Sedláková, kancelária primátora:

Parkovné za parkovanie na miestnych komunikáciách si môžete uhradiť buď jednorazovo - v parkovacom automate, cez sms alebo web aplikáciu. Dĺžku parkovného v parkovacom automate zvolíte podľa vhodenej sumy, tzn. nemusí sa platiť celá hodina, ale aj menšie úseky. Pri platbe cez sms je najmenší časový úsek pol hodina. Pri častejšom a pravidelnom parkovaní je výhodnejšie zakúpiť si parkovaciu kartu.

Otázka od: Ľubomír Lehocký, 20.03.2017
Dobrý deň. Píšem ohľadom parkovacej karty. Cítim sa diskriminovaný pri kúpe parkovacej karty, nakoľko som vlastníkom dvoch bytov v Trenčíne a mám na nich prechodný pobyt, platím dane ako aj ostatní občania s trvalým a podľa skúsenosti z iných miest je vlastníctvo prvoradým kritériom pre posudzovanie služieb v meste. Často sa zúčastňujem rokovaní MsZ a cítim, že poslanci si neuvedomujú, že aj my s prechodným pobytom tvoríme hodnoty v meste a preto sme aj kupovali nehnuteľnosti. Navrhujem, aby ten, kto má prechodný pobyt vo vlastnom byte pol posudzovaný ako ten, kto tu má trvalý pobyt. Možno by bolo dobré poznať právny názor, či nejde o protiprávny stav v znení VZN mesta.
Odpoveď:

Ľuboslava Sedláková, kancelária primátora:

Pri predaji rezidentskej karty je prvoradá požiadavka trvalého pobytu žiadateľa. Rezidentské karty sú istým spôsobom zvýhodnením občanov s trvalým pobytom, pretože na základe trvalého pobytu sa prerozdeľujú výnosy z dane z príjmov.

Otázka od: Milan, 20.03.2017
Dobrý deň, minulý týždeň boli na ul. Smetanova vybrúsené modré parkovacie čiary na pravej strane cesty, značky zostali. Na ulici Jiráskova nie sú vľavo ani čiary ani značky, autá tam parkujú. Môžu autá parkovať tam, kde nie sú vyznačené (ani značkou, ani čiarami) parkovacie miesta, keď je to v zóne? Značky zákazu parkovať tam nie sú. Ako budú riešené tieto 2 ulice, pretože doobeda sú preplnené zamestnancami vojska, večer a najmä v noci robotníkmi z Accomu a Penziónu na Sihoti, ktorí stoja kade-tade a často blokujú zlým parkovaním cestu (Jiráskova), nehovoriac o tom, že každé ráno aj pohybom po ceste pri nastupovaní a nakladaní náradia do áut vytvárajú prekážku v doprave, blokujú cestu a vznikajú kolízne situácie.
Odpoveď:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru dopravy:

V zóne s regulovaným státím je dovolené stáť len na vyznačených miestach. Na iných miestach je státie zakázané. Na Jiráskovej ulici bude na strane, kde nie sú umiestnené parkovacie boxy vyznačený protismerný cyklopruh, ktorý spojí hrádzu (Vážsku cyklomagistrálu) so železničnou stanicou. Na Smetanovej ulici chce mesto vyfrézované parkovacie boxy posunúť čiastočne do chodníka medzi stĺpy verejného osvetlenia, čím sa rozšíri jazdný pruh, ktorý mal šírku 296 cm miesto požadovanej šírky 300 cm.

Otázka od: Jozef , 20.03.2017
Dobrý deň, vzhľadom na katastrofálnu situáciu s parkovaním na sídlisku Juh, chcel by som požiadať kompetentných o to, aby vyzvali majiteľov vrakov, ktoré blokujú cenné parkovacie miesta, aby ich odstavili tam, kde nebudú zavadzať. Napríklad len na ulici Šafárikova zavadzajú 2 Škody Felicia. Jedna bez EČV a druhá TN001EX. Takýchto vozidiel je po sídlisku niekoľko. Ďakujem
Odpoveď:

Ivan Liptai, náčelník mestskej polície:

Ďakujeme za podnet. Obe vozidlá preveríme a odstúpime správcovi komunikácie, ktorý má v kompetencii odťahy vozidiel.

Otázka od: Jan Svajdlenik, 20.03.2017
Dobry den, v akom termine sa - prosim - planuje zametanie hradze od posypoveho kamena? Zacina sa dost oteplievat a tym sa zacina aj korculiarska sezona a mnozstvo posypoveho materialu na hradzi je hlavne pre menej skusenych korculiarov dost nebezpecna. Dakujem
Odpoveď:

Róbert Hartmann, vedúci útvaru dopravy:

Na hrádzu sa posypový materiál nepoužíva, takže by sa tam nemal nachádzať. Urobíme priebežnú kontrolu a prípadne dáme nejaké miesta vyčistiť.

Otázka od: Eva Majska, 19.03.2017
Dobry den, chcem sa spytat, kedy sa konecne upravi cestna komunikacia na ulici Kukucinova? Uz neraz ste boli upozornovani na mnozstvo vytlkov, prach a spinu na tejto ulici. Dakujem za odpoved
Odpoveď:

Roman Jaroš, správca miestnych komunikácií:

Termín čistenia na ul. Kukučínova je podľa harmonogramu určený v dňoch 27. - 28. 3. 2017. V polovici februára sme označili a zaevidovali predovšetkým havarijné výtlky na cestách, ktoré mestské hospodárstvo začalo opravovať vzhľadom na množstvo a povahu výtlkov po náročnej zimnej údržbe podľa dôležitosti a premávky na komunikáciách.

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín